Грейпфрут
Грейпфрут (англ. Grape і fruit – виноград і фрукт) – цитрусовий жовто-оранжевий фрукт, що росте в субтропічних кліматичних широтах.
Грейпфрут росте на однойменному вічнозеленому дереві, що досягає у висоту 13-15 м. Стиглий плід в діаметрі не більше 15 см. За зовнішніми ознаками грейпфрут найбільшу схожість має з апельсином, проте його м’якоть більш кисла, а внутрішні білі прожилки гіркі. Багато вчених вважають, що грейпфрут з’явився в Індії в результаті природної гібридизації помело і апельсина. Штучно на основі грейпфрута були виведені нові сорти цитрусових: мінеола і танжело. Період дозрівання грейпфрута становить 9-12 місяців, а основний збір врожаю припадає на початок лютого.
Налічується 20 сортів грейпфрутів. Вони відрізняються кольором шкірки: від яскраво-жовтого до світло-червоного та кольором м’якоті: від жовтого до червоного. Вважається, що чим червоніша шкірка, тим солодша м’якоть.
У 1650 р грейпфрут був вперше виявлений на Барбадосі. Першу свою назву фрукт отримав в 1750 р від Гріффітса Хьюджесона, який назвав його «забороненим плодом». Однак в 1814 р ямайські торговці перейменували фрукт в звичний нам «грейпфрут». Популярність і обсяги його споживання настільки швидко росли, що з 1880 р в США почали вирощувати грейпфрут в промислових масштабах в основному для експорту. Найбільші плантації грейпфрутів знаходяться в Техасі і у Флориді. Для поставок в європейські країни плоди вирощують в Ізраїлі і на Кіпрі.
Використання в кулінарії
Грейпфрут використовується для приготування соків, алкогольних і безалкогольних коктейлів, фруктових салатів, варення. Сік використовується для пікантних соусів і маринадів. Також зі шкірки плоду промисловим способом отримують ефірні масла, які в подальшому використовуються для виробництва одеколонів, духів, кремів, шампунів, кондиціонерів, бальзамів, а також кондитерських сиропів і екстрактів для лікеро-горілчаних виробів. Однак найчастіше грейпфрут вживають в сирому вигляді, вишкрібаючи м’якоть чайною ложкою. Для цього фрукт розрізають навпіл поперек розташування часточок. Також можна його очистити як апельсин, а потім кожну з часточок звільнити від білих перетинок.
Калорійність грейпфрута
Це низькокалорійний і дієтичний продукт, в 100 г якого міститься всього 32 ккал. Калорійність консервованого грейпфрута – 37 кКал, а в грейпфрутовому соці міститься всього 30 ккал на 100 г. Даний продукт можуть вживати всі бажаючі без побоювань за власну вагу.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки, гр | Жири, гр | Вуглеводи, гр | Зола, гр | Вода, гр | Калорійність, кКал |
0,7 | 0,2 | 6,5 | 0,5 | 88,5 | 32 |
Корисні властивості грейпфрута
Склад і наявність корисних речовин
До складу м’якоті грейпфрута входить велика кількість корисних речовин, серед яких вітаміни (А, РР, С, D, В1, B2, В9), мінерали (калій, магній, кальцій, фосфор, натрій, йод, залізо, кобальт, мідь, марганець, цинк , фтор), антиоксиданти, клітковина і каротиноїди.
Корисні і лікувальні властивості
Грейпфрут вважається дієтичним продуктом, який вступає в боротьбу із зайвими кілограмами. Це пов’язано з наявністю в його складі речовин, здатних розщеплювати і виводити холестерин, прискорювати обмін речовин і знижувати рівень цукру. Для нормалізації рівня холестерину в крові і для зниження прийому інсуліну при діабеті, дієтологи рекомендують з’їдати мінімум один грейпфрут в день. Також цей фрукт є основою грейпфрутової дієти, відповідно до якої для прискорення травлення необхідно перед кожним прийомом їжі за 15-20 хвилин з’їдати півгрейпфрута або випивати 100 мл. свіжого грейпфрутового соку.
Людям, страждаючим захворюваннями шлунково-кишкового тракту, пов’язаних з низькою кислотністю шлункового соку, лікарі рекомендують вживати по 200-250 г. грейпфрутового соку. Для людей похилого віку вживання грейпфрута допомагає знизити артеріальний тиск і боротися з ознаками атеросклерозу. Крім того грейпфрут позитивно впливає на діяльність нервової системи, допомагаючи нормалізувати сон, зменшити головний біль.
Вітаміни, що входять в склад фрукту, зміцнюють імунну систему і знімають набряки.
Особливо корисно пити свіжовичавлений сік грейпфрута, апельсина і лимона вагітним жінкам в осінньо-зимовий період і під час несприятливої епідеміологічної обстановки.
Використання в косметології
Грейпфрут також використовується в косметології для приготування відбілюючих і очищаючих масок. Щоб відбілити шкіру, позбутися веснянок і пігментних плям, необхідно взяти марлю, складену в декілька шарів, змочити в соці грейпфрута і накласти на обличчя до повного висихання. При сильних пігментних проявах повторювати таку маску потрібно через день протягом двох тижнів, тільки після цього буде видно результат.
Ефірна олія грейпфрута надає заспокійливу і розслаблюючу дію, тому її можна додавати в гарячу ванну або аромолампу після важкого дня.
Небезпечні властивості грейпфрута
Деякі речовини грейпфрута можуть пригнічувати дію лікарських препаратів, зокрема протизаплідних таблеток, тому при систематичному прийомі будь-яких ліків, слід проконсультуватися з лікарем на їх сумісність з грейпфрутом. Також грейпфрутовий сік навпаки може посилювати дію препаратів, збільшуючи їх концентрацію в крові, що може призвести до виникнення побічних ефектів, пов’язаних з передозуванням.
Надмірне вживання грейпфрута може негативно позначитися на діяльності печінки, гальмуючи її роботу а, отже, виведення шкідливих речовин з організму. Також не слід вводити в раціон цей фрукт людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, пов’язаних з високим рівнем кислотності, при гепатиті, нефриті, а також при алергії на цитрусові.