Папайя

папайя

Папайя – невисоке струнке дерево з тонким, позбавленим гілок стовбуром висотою 5-10 метрів, увінчаним парасолькою з пальчасто-розсіченого листя на довгих черешках. Листя велике, 50-70 сантиметрів в діаметрі. Квіти розвиваються в пазухах черешків, перетворюючись у великі фрукти, діаметром 10-30 см і довжиною 15-45 см. Дозрілі фрукти м’які і мають колір від бурштинового до жовтого. Плоди папайї можуть сильно відрізнятися за формою і розміром. Шкірка у стиглого плоду червоно-оранжевого кольору, а м’якоть – червона, щільна та солодка на смак.

Дерева папайї можуть бути чоловічої і жіночої статі. «Чоловіки» запилюють квітки, а дерева – «жінки» дають плоди. Іноді трапляється, що дерева – «чоловіки» теж дають плоди, причому фрукти ростуть на них у вигляді довгого ланцюжка. Це вважається загадкою природи. Саджанці папайї ростуть дуже швидко – перший урожай можна зібрати вже через 6 місяців. Папайя дуже швидко дозріває, шкірка фрукта при дозріванні змінює свій колір з зеленого на золотисто-помаранчевий. Зазвичай його збирають для продажу на ринках, коли фрукт ще зелений.

Стиглий плід повинен бути щільним на дотик, з гладкою і злегка м’якою зеленувато-помаранчевою шкіркою. Якщо фрукт недостатньо стиглий, покладіть його дозрівати в сухе темне місце.

Підготувати папайю до вживання треба наступним чином: очистіть фрукт від шкірки, потім розріжте уздовж, видаліть насіння з нарізаних кілець та викладіть на тарілку готові шматочки.

Стиглі фрукти треба зберігати в холодильнику, їх термін придатності не більше 5-7 днів.

Корисні властивості

Папайя солодка і смачна, і при цьому це – відмінна низькокалорійна їжа для людей, які дотримуються дієти. У 100 грамах папайї – 39 калорій.

 

корисні властивості папайїВона містить білки, вуглеводи, клітковину, вітаміни групи В, А, С, D, а також калій, фосфор, залізо, кальцій, натрій і фермент папаїн. Папайя по корисним властивостям не поступається дині. Можна було б подумати, що жовтий колір фрукту надає каротин, але у випадку з папайею – це речовина карікаксантин.

Цілющі властивості папайї відмічаються з давніх часів. Цей фрукт надзвичайно корисний для травлення, оскільки фермент папаїн, що міститься в ньому, допомагає організму перетравити їжу на зразок підшлункової залози, і засвоїти максимум поживних речовин. Сік іноді використовується для лікування укусів комах і зняття болю при опіках. Папайя також активно використовується у виробництві косметики у всьому світі. З цього фрукту виробляють скраби для шкіри, а папайїновий сік використовується для лікування хвороб шкіри.

Папайю рекомендують вживати при виразковій хворобі 12- палої кишки, при колітах, бронхіальній астмі. Цей фрукт нормалізує роботу печінки, вміст цукор у крові. За допомогою папайї очищаюється кишківник, вона додає сил і бадьорості організму.

Вона здатна нейтралізувати надмірну кількість соляної кислоти в шлунку, що виділяється при різних захворюваннях і тому корисна для тих, хто страждає печією, гастритами. Її рекомендують також вагітним жінкам.

Легко засвоюється, тому розім’ята папайя – ідеальна їжа для немовлят і чудовий тонізуючий засіб для зростаючих дітей.

Сік папайї дуже корисний. У деяких тропічних країнах його застосовують при лікуванні хребта, хворобах шлунка та екземі. Але на цьому його корисні властивості не закінчуються: сік папайї є відмінним глистогінним засобом.

Папайю також застосовують і зовнішньо: в медицині – для лікування опіків, а в косметології – для видалення небажаного волосся і для виведення веснянок. Його механізм впливу на волосся простий: він руйнує кератин, таким чином послаблюючи волосся і перешкоджаючи появі нового.

З кірки ще незрілих плодів папайї добувають молочний сік, який, у висушеному вигляді, сучасною медициною застосовується, щоб лікувати екзему, а також різні шлункові захворювання.

Небезпечні властивості

Незважаючи на те, що папайя – корисний дієтичний фрукт, він має і певні особливості, незнання яких може нашкодити організму.

В недозрілих плодах сік папайї отруйний і небезпечний.

До складу соку рослини, входить алкалоїд каріпаїн, який називається сік-латекс. У великих кількостях може послужити небезпечною отрутою, яка може викликати алергію, подразнення шкіри, розлад травлення, біль в животі. Якщо ви купили папайю і побачили, що сік у неї безбарвний і водянистий, такий плід вживати в їжу не можна, так як він отруйний. Сік гарної якості повинен мати білий однорідний колір. Тому при виборі папайї треба вибирати стиглі плоди, які повинні бути м’якими і гладкими, мати яскраво-жовтий колір. Якщо ж виникли сумніви з приводу зрілості, то варто стушкувати м’якоть фрукта, і подати як рагу.

Не варто вживати папайю людям, які схильні до алергій або мають непереносимість цього фрукту.

Папайя для нас досить екзотичний фрукт, тому включаючи її в свій раціон, намагайтеся дотримуватися міри.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог фруктів

4 032
0 Коментарі
Inline Feedbacks
View all comments