Помаранча (померанець)

помаранча

Загальний опис

Її ще називають Чінотто або бігарадія – це деревна вічнозелена рослина, що належить до сімейства Рутові, вид роду Цитрус. Його вважають гібридом помело і мандарина.

Рослина являє собою не дуже високе дерево, що досягає в окремих випадках 10 метрів у висоту (зазвичай до 3 метрів, а кімнатні форми ще менше – близько метра). Гілки у помаранчі гострі, тонкі й довгі.

Листя у цієї рослини шкірясте і блискуче. Зверху воно має зелений колір, знизу – світло-зелений з великим вмістом ефірного масла.

Квітка у помаранчі біла, має в діаметрі 2-3 сантиметри, дуже запашна. Квіти можуть розташовуватися і поодиноко, і в суцвіттях по 3-7 штук. Цвітіння рослини відбувається в квітні-травні.

Плоди помаранчі є фрукти кулястої форми, сплюснуті з полюсів, що мають діаметр приблизно 6-7 сантиметрів. Шкірка товста, яскраво-помаранчева, горбиста і нерівна, легко зчищається. Дозрівають помаранчі тільки в листопаді-грудні. Плоди дуже схожі на мандарини певних сортів. Необізнаній людині дуже важко їх розрізнити. Але помаранча пахне сильніше, оскільки містить більше ефірного масла, ніж мандарин.

М’якоть плодів ділиться на 10-12 часточок. На смак він кислий і навіть злегка гірчить.

Його дикої форми на даний момент не знайдено. Але відомо походження цієї рослини – Південний схід Азії. З давніх-давен помаранча культивується в Середземноморському регіоні, на Кавказі, а також на окремих островах в Вест-Індії. Його можна вирощувати і в декоративних цілях як кімнатну рослину.

Як вибрати

Для початку треба оглянути шкірку – забарвлення помаранчі повинно бути яскравим і рівномірним, що говорить про стиглість плоду.

Шкірка смачного помаранча повинна бути гладкою і мати невеликі червоні вкраплення.

Купуючи помаранчу в супермаркеті або на ринку, завжди прощупуйте плід – він не повинен бути пухким, м’яким або деформованим. Перевіряйте і умови зберігання.

Для тих, хто планує використовувати шкірку в лікувальних цілях або кулінарії, варто обов’язково ретельно промивати її від можливих хімікатів. Зазвичай шкірка виглядає блискучою і полірованою.

Як зберігати

У звичайних умовах при звичайній температурі помаранча може зберегтися протягом тижня. У холодильнику плід можна протримати трохи довше – кілька тижнів, тут все залежить від його зрілості. Можна зберігати і в холодних, сухих приміщеннях, як, наприклад, льох.

Час від часу треба контролювати стан плодів. Якщо на поверхні помаранчі з’явилися м’які плями – зберігати далі не можна. Слідкуйте, щоб не з’являлися волога і конденсат – у випадку їх появи, протирайте плід рушником.

Також можна зберігати суху шкірку помаранчі, яку після висихання можна пересипати в баночку з кришечкою і зберігати в темному місці.

У кулінарії

В свіжому вигляді помаранча вважається неїстівною, і цінується в основному через цедру. Шкірка досить легко відділяється від плода, треба тільки розрізати його на 4 частини. Сушити цедру варто, розклавши тоненьким шаром на будь-якій плоскій тарілці, на протязі 2-3 днів при кімнатній температурі, перевертаючи кожен день. Вона вважається готовою тоді, коли стане крихкою.

Цедру помаранчі використовують для приготування десертів. Її також часто додають в морозиво. Для такого десерту треба взяти цедру і сік помаранчі, вершки і цукор. Все це потрібно збити міксером і відправити на заморозку.

Крім того, висушені і подрібнені кірки помаранчі додають в кондитерські вироби і різноманітні солодкі страви: кекси, паски, тістечка. Гіркувато-цитрусовий присмак додасть цедра кремам для тістечок і тортів, сирним десертам.

Варто відзначити, що при потраплянні на білу вологу поверхню продуктів, наприклад, таких, як сир або рис, цедра плоду моментально забарвлює її в яскравий світло-жовтий відтінок.

Зацукровані кірки використовують і як прикрасу солодких святкових страв або використовують як самостійний десерт. Крім цього, мелену помаранчеву цедру часто додають в напої (киселі, компоти) або в варення.

Як ароматизатор шкірку додають в м’ясні підливи для додання блюдам свіжого цитрусового смаку. Мелена цедра добре поєднується з рибою: вона додається в начинки і страви з риби. Непогано цитрусовий смак помаранчі підходить до різних страв з м’яса, особливо добре вона комбінується з птахом.

Пам’ятайте, що всі види цедри належать до «слабких», або «м’яких» прянощів, а значить, її можна з’їдати по кілька грамів.

З листочків і квіток помаранчі сьогодні отримують ефірні масла – птігрен і неролі, які використовують для приготування мармеладу, ароматизації цукерок і лікерів.

Калорійність

Калорійність помаранчі становить 53 кКал. Якщо враховувати, що в їжу вживають, в основному, тільки шкірку помаранчі, то така кількість калорій на 100 грам продукту ніяк не зашкодить навіть тим, хто сидить на дієті.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки, гр Жири, гр Вуглеводи, гр Зола, гр Вода, гр Калорійність, кКал
0,81 0,31 11,54 0,5 82,5 53

корисні властивості помаранча

Корисні властивості помаранчі

Склад і наявність корисних речовин

У плодах помаранчі містяться органічні кислоти (яблучна, лимонна, галова, саліцилова), вуглеводи, глікозиди (ізогесперидин, гесперидин і ін.), що відносяться до речовин з Р-вітамінною активністю.

В листочках, гілках, а також молодих стеблах, незрілих плодах помаранчі міститься петігреневе ефірне масло. Вихід ефірної олії з квітів – 0,1-0,2%, зі шкірки – 1,2-2% (на сиру масу). У складі масла є камфен, дипентен, β-пінен, L-ліналоол, нерол, D-α-терпінеол, сесквітерпени, гераніол.

Масло з шкірки по запаху схоже на лимонне, а за властивостями і складом – на апельсинове. У складі цієї олії знайшли α-лімонен (97-98%), оцімен, α-пінен, мирцен, D-камфен, терпінеол, D-ліналоол, фарнезол, нерол, неролидол та інші сполуки.

Ефірна олія, що отримується з квітів (неролі), має дуже приємний запах. У його складі є складні ефіри: гераниола і ліналоола, лімонен, а також надає маслу ніжний аромат метиловий ефір антранилової кислоти.

Ефірне помаранчеве масло з шкірки зрілого плода містить лімонен, мирцен, γ-терпінен, α- і β-пінени, фелландрен, камфен та інші речовини.

Ефірна олія, що отримується з незрілих плодів, як і продукт зі свіжих квіток, виробляють за допомогою перегонки водяною парою або способом Анфлераж (екстракція жирним маслом). Ефірну олію з помаранчевої шкірки отримують за допомогою пресування без нагрівання.

Корисні і лікувальні властивості

Сушену помаранчеву цедру в давні часи, коли ще не було відомо про штучні ароматизатори, вважали вишуканими ласощами, які мало хто міг собі дозволити.

Зараз подрібнену шкірку настоюють на горілці або спирті, отримуючи таким чином хороший засіб для підвищення апетиту. У ряді країн особливо популярна помаранчева горілка, яка не викликає похмілля.

Шкірка плодів помаранчі добре зміцнює м’язи шлунка і серця. Для цього треба висушити її і розтовкти в ступці. 10 грамів такого готового порошку треба приймати з водою. Завдяки цим лікам пройде аритмія серця і блювота.

Помаранча цінується і за її очищаючі властивості. Вона має сильні лімфодренажні властивості, усуває причини атеросклерозу. Спазмолітичні властивості плоду успішно справляються з нападами головного болю, мігренню, м’язовими судомами. При головних болях радять приготувати мазь на основі помаранчі. Для цього подрібнену шкірку змішують з оцтом. Готову мазь треба накласти на віскі.

Також помаранча має слабкі антикоагуляційні властивості, зменшуючи час згортання крові і перешкоджаючи утворенню тромбів. Помаранча також має жовчогінну, антисептичну, знеболюючу, протизапальну, противоревматичну, спазмолітичну, потогінну і проносну дії на людський організм. Якщо вживати помаранчу, то можна домогтися більш швидкої регенерації будь-яких тканин, зміцнити пам’ять, вилікувати сухий кашель. Насіння цієї рослини вживають при болях в грудях, в лікуванні запалення яєчок і грижі.

З плодів помаранчі вичавлюють сік, який володіє відмінними бактерицидними властивостями. Ним радять полоскати горло при ларингіті, ангіні та інших простудних захворюваннях. Якщо пішла кров носом, то тампоном, змоченим соком помаранчі, тампонують ніс.

Відома і протигрибкова властивість плодів. Масло з помаранчі – один з компонентів в лікуванні грибків, слизової порожнини рота. У складі зубної пасти з комплексом екстрактів трав і плодів, помаранчеве масло допомагає знищити бактерії та сприяє профілактиці захворювань ясен. Ним користуються і для лікування заражень шкіри: грибкові інфекції, мікози шкіри, стригучий лишай. Це масло також успішно бореться з кліматичними дерматитом і гіпергідрозом.

Помаранча використовується і для лікування гіпертонії, а також як засіб, який знімає похмільний синдром. Перетинки, які відокремлюють дольки плоду, застосовують як засіб для зміцнення серцевого м’яза і нервової системи.

Насіння плода размельчаются в кашку і прикладаються до місця укусу змії або отруйної комахи.

Завдяки синефрину, що володіє адренергічною дією, помаранчу включають в склад препаратів для зниження ваги. Будучи агоністом бета-блокаторів та надаючи загальну стимулюючу дію на організм, синефрин підвищує тиск і частоту серцевих скорочень, підсилює пепретравлення їжі, а тому повинен сприяти схудненню. Правда, результативність прийому таких препаратів поки не доведена.

В арабських країнах з давніх часів помаранча застосовували як антидепресант. Вважалося, що вона тонізує, заспокоює і покращує настрій. Особливо рекомендують аромати цього плоду жінкам: масло покращує психоемоційний стан, пробуджує чуттєвість.

Масло помаранчі широко застосовують для зняття нервового перенавантаження, нападів неврастенії і тривожності, а також при втраті апетиту і порушеннях сну.

При безсонні готують збір з квітками помаранчі. Для цього беруть 10 грамів кореня валеріани, така ж кількість листя хмелю і меліси. Додають в отриману суміш 10 грамів помаранчевих квіток і перемішують. Далі беруть близько 2 чайних ложечок цього збору і заливають склянкою крутого окропу. Цю масу ставлять на 5 хвилин на вогонь, накривши кришкою. Приймати такий чай потрібно по одній чашці в теплому вигляді ввечері. За бажанням в чай ​​можна додати трошки меду.

Ефективним вважається і заспокійливий збір з квітів помаранчі. Для його приготування необхідно з’єднати 20 грамів листочків меліси з 10 грамами звіробою, додати до них 10 грамів квітів помаранчі та 5 – плодів шипшини. Потім столову ложку збору заливають 100 мл. окропу і ставлять на 5 хвилин на вогонь. Процідивши чай, приймають його тричі на добу по чашці.

Щоб приготувати трав’яний збір для підвищення апетиту, треба взяти 10 грамів помаранчевої шкірки, стільки ж шипшини і трави золототисячника. 1 чайну ложечку такого збору ошпарюють склянкою окропу. Після цього залишають настоюватися на 5 хвилин і проціджують. Приймають чай в теплому вигляді перед їжею.

Щоб отримати корисну помаранчеву горілку, потрібно взяти чайну ложечку висушеної шкірки плоду і залити її двома склянками звичайної горілки. Цю суміш треба настоювати протягом двох тижнів. Процідивши цей напій, його використовують як компрес або розтирання при проблемах з суглобами та травмах.

Використання в косметології

помаранча в косметології

У косметичній індустрії помаранча застосовується для виготовлення лосьйонів, кремів, дезодорантів, а також різноманітних засобів для волосся і в якості добавки для ванн. У парфумерії запах цього плоду є основою для найрізноманітніших парфумерних засобів.

Шампуні і бальзами, виготовлені на основі масла помаранчі, можуть допомогти усунути проблеми з лупою і втратою волосся, сверблячкою і почервонінням шкіри голови, сухістю і слабкістю волосся після хімічного і теплового впливу (фарбування, завивка, тривалий вплив сонячних променів).

Помаранча використовується як найпотужний антицелюлітний засіб. Сухий його екстракт допомагає прискорити процес розщеплення жирів, покращуючи мікроциркуляцію і обмін речовин в зонах, де є целюліт, а також підвищуючи пружність шкіри.

Помаранча відновлює пружність шкіри, тонізує, усуває вугровий висип, зменшує пори, активно бореться з чорними цятками. Масло з цих плодів застосовується в програмах омолодження, а також практикують використання помаранчі для догляду за пошкодженою і сухою шкірою.

Небезпечні властивості помаранчі

У концентрованому вигляді ефірні масла і сік помаранчі можуть подразнювати слизові і шкірні покриви.

Також не рекомендується вживати фрукт при гіперацидному гастриті, захворюваннях органів травної системи під час загострення, індивідуальній непереносимості плоду. Крім того, тим, у кого є алергія на цитрусові, теж варто відмовитися від вживання цього продукту.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог фруктів

2 656
0 Коментарі
Inline Feedbacks
View all comments