Хеномелес

хеномелес

Загальний опис

Хеномелес – це рід квіткових рослин з сімейства Рожеві. Зазвичай його називають японської айвою. У дикому вигляді росте в Японії і Китаї. На вигляд хеномелес схожий на невеликі листопадні чагарники, висота яких від 1 м до 6 м. Пагони можуть зустрічатися, як з колючками, так і без них. Листя пилчасті або городчато-зубчасті. Плоди хеномелесу великі, яблукоподібної або грушоподібної форми.

Батьківщина рослини хеномелес – Південно-Східна Азія. У середній смузі зростає тільки айва низька японська. В ряд цінних і корисних плодово-ягідних культур японську айву ставлять на високий щабель за наявностю великої кількості біологічно активних речовин. Вона невибаглива до кліматичних і грунтових умов, дає щорічний щедрий врожай, відрізняється скороплодністю і декоративністю.

Як вибрати і зберігати

Свіжі плоди повинні бути світло-жовтого або світло-зеленого кольору з вираженим ароматом. Плоди з темними плямами, вм’ятинами або іншими дефектами купувати не варто.

Плоди хеномелесу можна не тільки купити на прилавку, а й зібрати самому. Урожай найкраще збирати у вересні-жовтні. Бажано прибрати його до настання морозів, так як плоди можуть втратити свій аромат і смак. Плоди, не пошкоджені морозом, чудово зберігаються до лютого при високій вологості повітря і температурі +2 ° С.

У холодильнику хеномелес можна зберігати до трьох місяців загорнувши його в целофан. Тільки не варто загортати плоди разом з іншими продуктами, так як вони прискорюють процес дозрівання і скорочують термін зберігання.

Відображення в культурі

хеномелес в культурі

Хеномелес був введений в культуру народами Східної Азії в дуже глибокій старовині. Плоди використовували для ароматизації помешкань, а також з декоративною метою. В середині XIX століття краса хеномелесу підкорила весь світ. Навіть дослідники, при описі рослини, забували суху і сувору мову науки і переходили до більш піднесеного стилю. Також плоди хеномелесу використовувалися в їжу жителями Східної Азії, а пізніше і в Європі, Північній Америці.

На сьогоднішній день Північна і Східна Європа посилили свій інтерес до хеномелесу. Вони розглядають його як плодово-екологічно чисту культуру.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки, гр Жири, гр Вуглеводи, гр Зола, гр Вода, гр Калорійність, кКал
0,6 0,5 9,6 84 48

Корисні властивості хеномелесу

Склад і наявність корисних речовин

Хеномелес (айва японська) містить в плодах більше ніж 5% органічних кислот і приблизно 2% дубильних речовин. Дуже великий вміст аскорбінової кислоти, вітамінів В1, В2, а також речовин Р-вітамінної активності робить хеномелес корисним як для дорослих так і для дітей. Також корисні властивості хеномелесу проявляються за рахунок великої кількості пектинів (0,9-2,1%), які допомагають організму виводити важкі метали.

Ще одна відмінність хеномелесу – вміст мікроелементів: фосфору, калію і кальцію. У ньому багато вітаміну С, який зберігається навіть після термообробки.

Плоди в основному використовують після переробки, так як вони дуже тверді і кислі в свіжому вигляді.

Лікувальні властивості

Хеномелес дуже корисний продукт при дієтичному харчуванні, не містить жирів, натрію і холестерину, і при цьому в ньому багато органічного волокна і міді.

Згідно досліджень японських вчених, хеномелес лікує виразку шлунка та володіє противірусною активністю. Велика кількість антиоксидантів бореться з вільними радикалами, цим же зменшуючи ризик розвитку раку. Атиоксидантна властивість айви перевищує дію аскорбінової кислоти.

Хеномелес корисно вживати регулярно, він знизить рівень холестерину в крові і завдяки калію, що міститься в плоді, буде сприяти зниженню тиску. Його можна використовувати як заспокійливий засіб природного походження, адже він допомагає боротися зі стресами. А вітамін С зменшує ризик розвитку серцевих хвороб.

Лікувальний ефект хеномелесу тісно пов’язаний з поєднанням дубильних і пектинових речовин, які надають добрий кровоспинний, протизапальний ефект. Саме тому його рекомендують вживати при розладах кишківника і шлунка. У цих випадках потрібно приймати відвар хеномелесу без цукру. Припарки з соку або м’якоті плодів – найефективніший засіб при тріщинах заднього проходу.

Протерті відварені плоди використовують при захворюваннях печінки і як протиблювотний засіб. Сік стиглого хеномелесу – це відмінний антисептик, а також він дуже корисний для астматиків і пацієнтів, які страждають різними хворобами дихальних шляхів.

Також в лікувальних цілях можна застосовувати листя і насіння хеномелесу. Вони знижують рівень цукру в крові, лікують гастрити, коліти, а також ефективні при шкірних подразненнях і опіках.

У кулінарії

У кулінарії хеномелес застосовується для приготування цілого ряду продуктів, які характеризуються чудовим смаком і ароматом. Це: екстракт, варення, сироп, мармелад, повидло, цукати. Великий вміст пектину надає айві властивість желювання.

Також плоди використовують як замінник лимона в чаї і навіть для купажування з некислими плодами.

Можна приготувати дуже смачну суміш для вітамінного чаю, змішавши в пропорції 3: 1: 1: 1 сушені плоди хеномелесу з сушеної малиною, яблуками і морквою. Для заварювання насипати столову ложку суміші на 0,5 л окропу. Чай п’ється гарячим або холодним.

У косметології

Широке застосування хеномелес знайшов і в косметології:

  • скибочкою плоду можна робити тонізуючий масаж обличчя;
  • протирання шкіри соком айви підтягує шкіру і відбілює ластовиння;
  • відвар листя хеномелесу відмінно замінює дорогий барвник для сивого волосся;
  • суміш тертих плодів, жовтка і вершків використовується в якості маски для обличчя, яка очищає, тонізує і освіжає суху шкіру;
  • при жирному волоссі і себореї використовують теплий слизовий відвар з 30 грам плодів хеномелесу і склянки води;
  • настоєм з насіння змащують обпечені місця кілька разів на день.

Небезпечні властивості хеномелесу

При проблемах з кишківником краще вживати плоди хеномелесу разом з медом, так як танін і дубильні речовини, що входять до складу, можуть викликати запори. Також не варто переїдати хеномелес, щоб уникнути проблем з травленням. Дітям не слід вживати багато плодів через вміст жорсткої клітковини.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог фруктів

2 999
0 Коментарі
Inline Feedbacks
View all comments