Рамбутан
Рамбутан – плодове тропічне дерево сімейства Сапіндових. Плоди рамбутана – невеликі, завбільшки з лісовий горіх – ростуть гронами до 30 штук і являють собою округлі «кульки» з пружною шкіркою жовтого або червоного кольору, покритою м’ясистими волосками завдовжки 4-5 см. М’якоть рамбутана, що покриває кісточку, являє собою прозоро-білу драглисту масу, приємного солодкого смаку. Кісточка їстівна, за смаком нагадує жолудь.
Рамбутан – одне з найпопулярніших дерев Південно-Східної Азії, де його вирощують в невеликих садах на комерційній основі. Але рамбутан також широко поширений по всьому тропічному поясі: його розводять в Африці, Центральній Америці, на островах Карибського басейну і в Австралії. Великі плантації рамбутана є в Камбоджі, Індії, Індонезії, на Філіппінах і Шрі Ланці. Рамбутан іноді ще називають волохатим фруктом. При покупці рамбутанів звертайте увагу, щоб плоди були насиченого червоного кольору, а кінчики («волосся») – зеленуваті.
Рамбутан погано зберігається, в холодильнику його можна тримати не більше тижня. Плоди мають нетривалий термін зберігання після того, як їх зірвали.
Корисні властивості рамбутана
Плоди рамбутана містять вуглеводи, білки, протеїн, кальцій, фосфор, залізо, нікотинову кислоту і вітаміни С, В1 і В2. Вживання цих фруктів в їжу добре впливає на шкіру, покращує травлення. Вважається, що фрукт дуже хороший для ослаблених і хворих людей, оскільки володіє очисними властивостями.
Рамбутани володіють чудовим смаком не тільки в сирому вигляді, але і у вигляді начинки для пиріжків, джемів. Його використовують в якості добавки до соусів, морозива і у вигляді компотів.
Використовується і сама кісточка: в ній міститься близько 40% жирів і масел, що містять олеїнову і арахідіновую кислоти. Масло при нагріванні починає виділяти приємний запах, воно застосовується при виробництві косметичного мила і святкових свічок.
Коріння, кора і листя рамбутана використовуються в народній медицині і при виробництві фарб для тканин. У Малайї сушена шкірка рамбутана продається прямо в аптеках як лікувальний засіб.
Небезпечні властивості рамбутана
Хоча рамбутан багатий на корисні властивості, у нас він вважається екзотичним фруктом, до якого наш організм не звик. Тому, при вживанні його в перший раз, особливо дітьми, потрібно пробувати рамбутан в мінімальних кількостях.
Не радять захоплюватися цим фруктом і людям, що страждають виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки або мають непереносимість рамбутана, про що, правда, можна дізнатися, тільки спробувавши пару шматочків цього продукту. Якщо ви себе погано відчули, то краще відмовитися від вживання цього фрукта.