Виноград
Виноград – рід рослин сімейства Виноградові. Кулясті або яйцеподібні ягоди, зібрані в більш-менш пухкі (рідко щільні) грони. Забарвлення ягід сильно варіює залежно від сорту (жовті, зелені, темно-сині, фіолетові, чорні і ін.)
Виноград відомий людям з найдавніших часів. Це, мабуть, перша ягідна культура, яку людина окультурила і, можливо, через яку почала вести осілий спосіб життя. Адже для того, щоб виростити і зібрати врожай цих чудових ягід і, згодом, зробити з них виноградне вино необхідно було довгий час проживати на одному місці і постійно доглядати за насадженнями винограду.
У Біблії, наприклад, сказано, що виноград був першою рослиною, яка з’явилася на землі і саме виноградом в основному харчувалися перші люди Землі – Адам і Єва. Крім цих відомостей важливим також є і той факт, що про виноград в Біблії згадується більше, ніж про будь-яку іншу рослину. Взагалі то, за останніми археологічними знахідками вчені сміливо стверджують, що вино вживалося людством ще на зорі свого існування, більше 7 тисяч років до нашої ери.
Вченими підраховано, що кожна доросла людина для отримання необхідної кількості вітамінів і мікроелементів, що містяться тільки в винограді повинна в рік з’їдати по 65-70 кілограмів винограду, але в кращому випадку з’їдає тільки 30. І все це через те, що виноград вважається в наш час швидше делікатесом, ніж повсякденним продуктом харчування. Хоча з кожним роком збільшується площа під виноград, його катастрофічно не вистачає для того, щоб наситити ринок і саме тому вирощування винограду в присадибному господарстві має відшкодовувати ті відсутні кілограми. Адже з одного куща можна отримати в середньому по 25 кілограмів винограду.
Калорійність винограду
Енергетична цінність винограду – 72 кКал в 100 г сирих ягід. У ньому відзначається підвищений вміст вуглеводів, що робить його досить поживним. Харчова цінність сушеного винограду значно вище і становить 281 кКал. Людям, які страждають надмірною вагою, необхідно з обережністю вживати даний продукт в їжу. А тим, хто все ж хоче насолодитися незабутнім смаком винограду і отримати заряд бадьорості і вітамінів на цілий день, можна випити стаканчик виноградного соку, в 100 г якого міститься всього 54 ккал.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки, гр | Жири, гр | Вуглеводи, гр | Зола, гр | Вода, гр | Калорійність, кКал |
0.6 | 0.6 | 15.5 | 0.6 | 80.4 | 72 |
Корисні властивості винограду
У ягодах винограду міститься від 2,5 до 6% вільних і зв’язаних у вигляді солей органічних кислот. 60% яблучної кислоти, 40% – винної, глюконовой, лимонної, бурштинової, щавлевої. Вільні кислоти надають ягодам кислий смак, а пов’язані не впливають на нього.
У ягодах винограду є необхідні організму людини мінеральні солі та мікроелементи. Більше 60% всіх зольних елементів складає калій, який покращує роботу серця і нирок. У 100 г виноградного соку міститься: 6-98 мг марганцю, 5-12 мг магнію, 16-22 мг нікелю, кобальт, алюміній, кремній, цинк, бор, хром і ін. Вони часто є структурними елементами ферментів, гормонів, вітамінів, білків і ряду важливих органічних комплексів.
У винограді міститься велика кількість необхідних людині вітамінів:
Вітамін А (ретинол) – 0.1 мг
Вітамін В1 (тіамін) – 0.05 мг
Вітамін В2 (рибофлавін) – 0.02 мг
Вітамін В3 або РР (нікотинова кислота) – 0.3 мг
Вітамін В5 (пантотенова кислота) – 0.18 мг
Вітамін В6 (піридоксин) – 0.6 мг
Фолієва кислота (вітамін В9) – 4 мкг
Вітамін С (аскорбінова кислота) – 6 мг
Вітамін H (біотин) – 4 мкг
Вітамін К (філлохінон) – 0.5-2.0 мкг
Вітамін Р (флавоноїди) – 45 мк
У 100 г: 2-15 мг аскорбінової кислоти, 0,1-0,2 мг каротину, 1,2-1,3 мг токоферолів, 0,02-0,05 мг рибофлавіну, 0,06-0,07 мг ергокальциферолу, сліди тіаміну.
Виноградні ягоди містять від 0,2 до 1,5% пектинових речовин. У винограді виявлено незамінні амінокислоти (лізин, гістидин, аргініл, метіонін, лейцин) і замінні (цистин, гліцин), які активно беруть участь в обміні речовин. У насінні виявлено до 20% твердого жирного масла (виноградного масла), дубильні речовини, 0,8% лецитину, ванілін, флобафени.
Виноград слід вживати між прийомами їжі, через 1,5-2 години після їжі. З давніх-давен відомо, що темний виноград полегшує відхаркування, тому рекомендований для лікування плевриту, бронхіту, туберкульозу легень. Лікування виноградом застосовували ще далекі пращури для лікування легеневої і серцево-судинної системи.
При лікуванні виноградом нормалізується ритм серцевих скорочень і артеріальний тиск, швидко сходять набряки, менше турбує задишка, налагоджується сон, кровотворення, “чиститься” кров, поліпшується стан дихальних шляхів і легенів.
З незапам’ятних часів виноград і продукти, що отримують з нього, застосовуються людиною в якості ліків при лікуванні багатьох захворювань. До складу винограду входить понад 150 біологічно активних речовин. М’якоть і сік винограду багаті вітамінами і мікроелементами. Шкірка винограду містить віск, ефірну олію, фітостеринові речовини, дубильні і фарбувальні речовини, а в шкірці червоного винограду також міститься речовина ресвератрол – це натуральний фенол (карболова кислота), який може пригнічувати ракові захворювання на різних стадіях.
Виноград допомагає при анемії, хронічних захворюваннях нирок, артритах, розладах травної системи, болях в суглобах, також сприяє поліпшенню обміну речовин і виведенню з організму сечової кислоти.
Виноградний сік вважається одним з кращих серед фруктових соків, він має тонізуючу і загальнозміцнюючу дію. Його рекомендують при виснаженні нервової системи і занепаді сил, він позитивно впливає на м’язовий тонус, особливо серцевого м’яза. Виноградний сік має бактерицидну, сечогінну, проносну, потогінну, відхаркувальну властивості. Він знижує вміст холестерину в крові і підвищений артеріальний тиск крові. Ще одна перевага виноградного соку – він не містить шкірки, яка сприяє утворенню газів в кишечнику і викликає метеоризм. Пити сік краще всього за 1 годину до їжі 3 рази в день. Можна використовувати і консервований виноградний сік.
Виноградне листя і гілочки містять до 2% цукрів, велику кількість органічних кислот. У виноградному насінні – до 20% жирної олії; дубильні речовини – флабофен; лецитин; ванілін і оцтова кислота.
У виноградних коренях багато вітаміну С, алкалоїдів, глікозидів, дубильних речовин. Всі частини рослини містять у великій кількості солі Si, Na, P, Fe, Cu,
Молоді гілки, вусики, листя допомагають при головному болю, печінні в очах і пухлинах, для цього їх треба розім’яти і змішати з ячмінним борошном, а потім прикласти на хворе місце.
Згущений сік листя винограду при прийомі всередину зміцнює хворий шлунок, зупиняє блювоту, лікує криваву блювоту, виразки кишок, жовчний пронос. Сік винограду, застосований зовнішньо, сприяє росту волосся.
Виноградне листя допомагає при кровохарканні. Якщо з соку гілок виноградника зварити сироп з цукром і випити, він вилікує серцебиття, що спостерігається при захворюванні жовчного міхура, поліпшить апетит, вилікує похмілля, зупинить нудоту. Але цей сироп шкідливий при кашлі.
Листя винограду підсилює потенцію. Сік рослини з вином при зовнішньому застосуванні лікує екзему. Але перед цією процедурою потрібно протерти хворе місце содою. Камедь або згущений сік виноградника, змішаний з оливковою олією, при зовнішньому вживанні зміцнює волосся. Сік, що виділяється при спалюванні гілок виноградника, при зовнішньому вживанні лікує бородавки, веснянки, лишаї, особливо, якщо його розтерти з родзинками.
У сучасній народній медицині свіже виноградне листя застосовують при закрепах. Холодний настій листя застосовують для зміцнення зору, при ревматизмі. Для приготування настою 350 г листя винограду заливають 3 л холодної води і настоюють протягом 3 діб.
Відвар виноградного листя робить сечу лужною і поступово допомогає позбавитися від уратних каменів в нирках. Корисний відвар і при подагрі. У виноградного листя визначені цукрознижувальні властивості – їх успішно застосовують для лікування діабету. Вважається також, що листя винограду підсилює потенцію.
Порошок сушеного виноградного листя вдихають при носовій кровотечі. Ще ним лікують гнійні рани, використовуючи як антисептичний засіб.
Виноградне насіння володіє кровоспинною дією при маткових кровотечах. Соком винограду лікують неврастенію, істерію, функціональні захворювання серця.
Небезпечні властивості винограду
Протипоказання до застосування винограду наступні: цукровий діабет, діарея, гострий і хронічний коліт, ентероколіт, гострі форми туберкульозу, III – IV стадії ожиріння, хронічний запор, набряки, гіпертонія, дискінезія жовчних ходів, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, онкологічні захворювання шлунка .
Також виноград і його сік не варто вживати на завершальній стадії вагітності, так як це негативно позначається на роботі молочних залоз.
Деякі люди не переносять виноград і виноградний сік через харчову алергію. Особливо часто це спостерігається в дитячому віці.
Залишити відповідь