Кавун

Кавун

Кавун – однорічна трав’яниста рослина з сімейства гарбузових.

Цвіте в першій половині літа, великими, жовтими, одностатевими квітками.

Плоди дозрівають в серпні-вересні. Можуть бути кулястої, овальної, сплощеної або циліндричної форми, в залежності від сорту. Забарвлення кори від білої і жовтої до темно-зеленої з малюнком у вигляді сітки, смуг, плям. М’якоть рожева, червона, малинова, рідше – біла і жовта. На смак солодкий, соковитий і ніжний.

Батьківщиною кавуна вважається Південна Африка (Бразилія і Парагвай), там до сих пір його можна знайти в дикому вигляді.

В даний час кавун культивується в 96 країнах світу і має більше 1200 різновидів. Найбільше його культивують у Китаї, Узбекистані, Америці, Угорщині, Болгарії, Греції, Югославії, Україні та Росії.

Калорійність кавуна

Калорійність кавуна в сирому вигляді – всього 25 кКал на 100 г. Консервований кавун містить 37 кКал на 100 г, а в кавуновому соці – 38 кКал. Дієтичний продукт, який підійде навіть людям, які страждають надмірною вагою.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки, гр Жири, гр Вуглеводи, гр Зола, гр Вода, гр Калорійність, кКал
0,6 0,1 5,8 0,4 92,6 25

Корисні властивості кавуна

Кавун на 90% складається з води і має низьку калорійність – 38 ккал / 100г. Його м’якоть містить дуже мало білка і практично не містить жирів.

У м’якоті кавуна міститься клітковина, пектини, геміцелюлоза, вітамін В1, В2, С, РР, фолієва кислота, провітамін А, каротин, марганець, нікель, залізо, магній і калій, від 5 -11% легкозасвоюваних цукрів, невелика кількість аскорбінової кислоти, каротин, зовсім небагато тіаміну, рибофлавіну і нікотинової кислоти.

М’якоть кавуна багата і органічними кислотами, які добре стимулюють травні і обмінні процеси.

У насінні кавуна, крім концентрованих компонентів м’якоті, також містяться каротиноїди, токофероли, вітаміни групи В (тіамін, рибофлавін, нікотинова кислота, фолієва кислота), широкий набір макро- і мікроелементів, в т.ч. цинк і селен, і поліненасичені жирні кислоти. Масло яке міститься в насінні багате на вітамін D.

Завдяки своїй соковитій м’якоті кавун має сечогінну властивість, його рекомендують їсти при набряках, викликаних захворюваннями серцево-судинної системи і захворюванням нирок, в т.ч. наявністю каменів.

Дієтологи вважають, що в день можна вживати 2-2,5 кг кавуна. Але при сечокам’яній хворобі його вживають з обережністю. Кавун сприяє переходу каменів в більш розчинний стан, а сечогінна дія прискорює виведення солей з організму. В цьому випадку, дієтологи радять їсти кавун в помірній кількості, рівномірними порціями напротязі дня, навіть вночі. Немає кращої їжі для хворих на склероз, подагру, гіпертонію, артрит, діабет, ніж кавун.

Клітковина кавуна має загальнозміцнюючу дію, збуджує перистальтику кишківника, сприяє виведенню з організму надлишка холестерина.

Кавуни чудовоо втамовують спрагу і сприяють виведенню з організма отруйних речовин.

Існує спеціальна кавунова дієта і метод очиски нирок за допомогою кавуна.

Небезпечні властивості кавуна

Без сумніву, стиглий і солодкий кавун буде корисний практично кожному, однак у великих кількостях він протипоказаний тим, хто хворий на цукровий діабет, тим, хто знаходиться на будь-якій стадії сечокам’яної хвороби ( може спровокувати вихід каменів), а також при важких патологіях підшлункової або передміхурової залози. Не варто вживати кавун разом з соліннями, тому що через солі в організмі затримується рідина, а це в свою чергу тягне за собою набряки.

Подібно до всіх баштанних, кавун схильний накопичувати в собі різні нітрати, такі як фосфор, калій і інші, які використовуються у вигляді добрив. Намагайтеся перед покупкою переконатися, що при вирощуванні вони не застосовувалися. Нітратні кавуни здатні викликати сильне отруєння, особливо небезпечні вони для дітей. Якщо ж ви не можете перевірити чистоту продукту, що купується, то пам’ятайте, що вся користь кавуна зосереджена ближче до середини, а шкідливі речовини сконцентровані близько шкірки.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог ягід

215

Залишити відповідь