Чорна смородина
Чорна смородина – багаторічний чагарник, що відноситься до сімейства агрусових, сягає до 1,5 м в висоту. Має опущені жовтувато-сірі пагони, які до кінця літа стають коричневими. Листя почергове, черешкове, трьох-, пʼятилопатеве, зверху голе, знизу – із золотистими залозами по прожилках, з ароматним специфічним запахом, шириною до 12 см. Квітки завдовжки 7-9 мм, лілові або рожево-сірі, п’ятипелюсткові, зібрані по 5 – 10 в пониклі китички довжиною 3-8 см. Плід – багатонасінна чорна або темно-фіолетова запашна кругла блискуча ягода діаметром 7-10 мм. Цвіте в травні – червні, плоди дозрівають в липні – серпні.
Поширена в Україні, Західному і Східному Сибіру, частково в Середній Азії. Росте по берегах річок, у вологих лісах і по їх узліссях, по околицях боліт, на вологих луках. Широко культивується.
Використовуються листя і плоди, іноді – бруньки. Плоди заготовляють переважно культивованої смородини.
Калорійність чорної смородини
Чорна смородина вважається низькокалорійним продуктом, так як в сирому вигляді вона містить 63 кКал. Однак, не бажано зловживати її людям з надмірною вагою через вміст в ній цукру.
Харчова цінність в 100 грамах:
Белки, гр | Жиры, гр | Углеводы, гр | Зола, гр | Вода, гр | Калорийность, кКал |
1 | 0,4 | 7,3 | 0,9 | 83,5 | 63 |
Корисні властивості чорної смородини
Чорна смородина вважається джерелом корисних речовин і вітамінів, так як в її ягодах містяться вітаміни C, В1, В2, В6, В9, D, Е, К, РР, А, пектини, каротиноїди, цукор, органічна і фосфорна кислота, дубильні речовини, ефірне масло, солі фосфору, заліза і калію.
У листі чорної смородини містяться крім вітаміну С, фітонциди, магній, марганець, срібло, мідь, свинець, сірка, ефірну олію.
Свіжі плоди смородини, сік і відвар з них – незамінне джерело вітамінів, їх вживають при авітамінозах, як апетитний засіб при гастритах зі зниженою кислотністю, захворюваннях кишечника. Протерті ягоди смородини з цукром і змішані з вівсяним борошном (1: 1) застосовують для підвищення вмісту гемоглобіну в крові.
Смородину використовують як тонізуючий, судинорозширювальний засіб, що покращує обмінні процеси, і має кровоочисну, кровотворну, протизапальну, сечогінну, потогінну дії.
Рослина покращує функцію кори наднирникових залоз, тонізує серцево-судинну систему, підвищує імунітет, знижує рівень цукру в крові при діабеті, її рекомендують вживати при захворюваннях лімфатичних вузлів, атеросклерозі, підвищеному артеріальному тиску, недокрів’ї та радіаційному ураженні.
Крім того, що з листя чорної смородини виходить чудовий чай, який має загальнозміцнюючу дію, листя володіє цілющими властивостями завдяки вмісту в них біологічно активних і дубильних речовин, ефірних масел, вітамінів і фітонцидів.
Листя чорної смородини містить вітаміну С більше, ніж ягоди, завдяки чому і застосовується як тонізуючий, антисептичний, протизапальний, протиревматичний, сечогінний і очищаючий засіб. Листя так само використовують при серцево-судинних захворюваннях, гастритах і подагрі. У лікувальних цілях зазвичай застосовують настої на листі. Настій виводить з організму надлишок пуринової і сечової кислоти, також застосовується як м’який проносний, потогінний засіб, а також при порушенні обміну речовин і кровотечах.
Народна медицина рекомендує відвари з листя, бруньок і гілок чорної смородини для лікуванні дерматитів, ексудативного діатезу і хвороб очей. За старих часів саме листям чорної смородини лікували золотухи у дітей.
Відвар з ягід допомагає при гіпертонії, недокрів’ї, гіпоацидних гастритах ( з пониженою кислотністью), кровоточивості ясен. Якщо мучить сильний кашель, то приймають суміш соку чорної смородини, меду і цукру. Будучи сильним антисептиком, чорна смородина допоможе впоратися з ангіною за допомогою полоскання горла її соком, розведеним з водою.
Відвари, настої діють заспокійливо при неврологічних захворюваннях, головному болі, при порушенні сну.
При подагрі, поліартритах, ревматизмі, шкірних захворюваннях, висипах, алергії відвар приймають всередину.
Настій листя і гілок застосовують як сечогінний засіб при набряках, захворюваннях нирок, запаленні сечового міхура, нетриманні сечі, при сечокам’яній хворобі, як протизапальний, потогінний засіб при застуді, кашлі, бронхіті, кашлюку. При захворюваннях горла, захриплості, ангіні полощуть горло настоєм або п’ють як чай, бажано з медом.
Небезпечні властивості чорної смородини
Чорна смородина протипоказана при тромбофлебіті, підвищеній кислотності шлунка, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, при гіперацидних гастритах.
Незважаючи на те, що свіжі ягоди і сік чорної смородини дозволені при проблемах з печінкою, їх не можна приймати при гепатиті.
А тривале і необмежене її споживання може привести до підвищення згортання крові.
Відео розповідає про те, як правильно вирощувати чорну смородину, як за нею доглядати і як ефективно захищати її від шкідників.
Залишити відповідь