Червона смородина

Червона смородина

Червона смородина, або Смородина звичайна, або Смородина садова (лат. Ribes rubrum)– маленький листопадний багаторічний чагарник сімейства агрусових (Grossulariaceae).

На відміну від чорної смородини кущі вужчі і вищі. Сильні і товсті однорічні пагони, які виростають від основи куща, йдуть на його формування та заміщення старих, відмерлих гілок, але з роками їх поступальне зростання затухає.

Для більшості сортів порічок характерне досить сильне зростання прикореневих пагонів. Їх гілки зберігають життєздатність і можуть давати врожай 5-8 років. При сприятливих умовах червона смородина дає хороший урожай 20 років.

Червона смородина відноситься до числа найбільш зимостійких та посухостійких ягідних культур, любить світло і помірний полив.

Цвіте блідо-зеленими квітками і дає червоні кислі ягоди, які зібрані в пониклі китички. Час цвітіння – травень. Плоди дозрівають в липні – серпні. Висота 1-2 м.

Є близько 19 сортів червоної смородини.

Червона смородина родом із Західної Європи, де вона здавна культивувалася як лікарська рослина і лише потім отримала визнання як ягідна рослина.

Калорійність червоної смородини

Не є великою і становить 39 кКал на 100 г продукту. А в 100 г сушеної смородини – 283 кКал. Через підвищений вміст вуглеводів надмірне вживання такої смородини може привести до ожиріння.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки, гр Жири, гр Вуглеводи, гр Зола, гр Вода, гр Калорійність, кКал
0,6 0,2 7,7 0,6 85 39

Корисні властивості червоної смородини

Ягоди червоної смородини містять значну кількість органічних кислот і цукрів, поєднання яких обумовлює приємний, освіжаючий смак.

Червона смородина багата на вітамін А, С, Е, містить залізо, калій, бурштинову і яблучну кислоту, пектинові і азотисті речовини і мінерал селен. У ягодах червоної смородини знайдено 0,2-0,5 мг / 100 г бета-каротину.

Ягоди червоної смородини містять безліч антиоксидантів, здатних протистояти раковим клітинам.

Червона смородина містить аскорбінову кислоту, її в червоних плодах в 4-5 разів менше, ніж в чорних. У червоній смородині дуже багато заліза ( Fe ), яке так необхідне судинам, і калію ( K ), який покращує роботу серця і виводить з організму зайву рідину, не дозволяючи з’являтися набрякам на ногах та під очима.

Червона смородина досить широко застосовується в народній медицині дуже багатьох країн, її використовують для лікування хворих на діабет, для збудження апетиту, проти нудоти і т.д.

Сік із червоної смородини має в’яжучу, сечогінну, жовчогінну дії. Червона смородина володіє протизапальною, жарознижувальною, кровотворною, проносною і загальнозміцнюючою властивостями.

Кумаринові речовини, що входять до складу червоної смородини, знижують згортання крові та сприяють попередженню інфарктів та інсульту, а пектинові, зв’язуючи холестерин, профілактиці атеросклерозу.

Бурштинова і яблучна кислоти, що знаходяться в ягодах червоної смородини, відносяться до групи енергетичних та тонізуючих речовин, ефективні в літньому віці, при перевтомі; смородиновий сік рекомендують застосовувати спортсменам для підтримки тонусу при марафонських забігах, для прискорення відновлення сил після змагань. Сік смородини п’ють при спастичних колітах і ентероколітах. Він втамовує спрагу, знижує температуру у лихоманячих хворих, особливо у дітей, має протизапальну і потогінну дію, допомагає при недокрів’ї.

Свіжі плоди червоної смородини, а також продукти їх переробки покращують апетит, підвищують засвоюваність харчових речовин, підсилюють перистальтику кишківника. Сік має освіжаючий смак і вважається корисним при сечокам’яній хворобі, так як він сприяє виведенню уратів (солей сечової кислоти).

Сік ягід добре втамовує спрагу, зменшує температуру при гарячкових захворюваннях, усуває відчуття нудоти, пригнічує блювоту і збуджує перистальтику кишківника. Сік смородини збільшує виділення поту і сечі і викликає посилене виділення солей з сечею. Сік також має слабку жовчогінну і послаблюючу, протизапальну і кровоспинну властивості. Ягоди і сік є чудовим засобом для покращення апетиту і посилення діяльності шлунка і кишківника. Червона смородина корисна тим, хто страждає тривалими хронічними запорами.

Спосіб застосування: 3 столові ложки ягід червоної смородини настоювати 4 години в 1 склянці окропу, процідити. Приймати по чверть склянки 4 рази на день за 30 хв до їжі.

Небезпечні властивості червоної смородини

Незважаючи на великий спектр корисних властивостей, існують протипоказання до вживання червоної смородини: її сік протипоказаний при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при гострих гастритах і гепатитах, а також при зниженому згортанні крові, в тому числі при гемофілії.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог ягід

188

Залишити відповідь