Від в’янення помідор в теплиці допоможуть врятувати ці методи

вʼяне листя у томатівЧасто в теплиці можна спостерігати в’янення листя томатів. Поява неприємної недуги може бути викликане хворобами, поганим освітленням, недоліком харчування і вологи. Врятувати помідори від загибелі і зберегти урожай можна, застосовуючи профілактичні та лікувальні заходи.

Хвороби, що ведуть до в’янення листя

Одна з найнебезпечніших грибкових хвороб томатів, що викликає в’янення зелені – фузаріоз, який передається через картоплю. Перші симптоми поширення проявляються в ураженні нижнього листя – воно в’яне і жовтіє. Незабаром починають в’янути цілі пагони, квітки, плоди. Скупчення конідій можна спостерігати в ореолі кореневої шийки: на цьому місці з’являється рожево-білястий наліт. Спори грибка блукають по судинах рослини, поступово охоплюючи її повністю.

Вся справа в тому, що грибок може жити в землі багато років, чекаючи підселення томатів. Як тільки молода розсада потрапляє в грунт і настає сприятлива ситуація (висока вологість, надлишок азоту, температура вище 27 градусів) грибок тут же активізується, проникаючи спочатку в корені, а потім поширюючись по всьому організму томатного куща.

Фузаріоз в теплицях зустрічається повсюдно, так як тепличний клімат ідеально підходить для розмноження грибка.

До інших грибкових хвороб, що викликають в’янення листя відносяться фітофтороз, вертіцільоз, склеротинія. Збудники діють також як і при фузаріозі – проникаючи всередину стебла, грибки поширюються по всіх органах, вражаючи їх один за одним. Як наслідок в’яне листя, гілки, квітки і плоди.

До вірусних інфекцій, що вражає листя, відносяться внутрішній некроз листя, стрик, мозаїка. До бактеріальних бактеріальний рак, чорна плямистість.

Лікування

Грибкові хвороби можна вилікувати на початковому етапі їх появи, ну, або принаймні, пригальмувати розвиток хвороби до повного формування врожаю.

фітофтороз помідорТак як в першу чергу страждають ослаблені рослини, то важливо ще під час вирощування розсади проводити підживлення мікроелементами для підвищення імунітету саджанців. При появі перших ознак хвороби необхідно відразу видалити з кущів уражені ділянки і почати систематичну обробку грядок (раз в два тижні) 0,5% розчином хлорокиси міді або бордоською рідиною. Або використати хімічні фунгіциди.

Інфекції, викликані дією бактерій і вірусів здебільшого не виліковні. Боротися з ними можна ще до їх появи, застосовуючи профілактичні заходи. Для цього при посіві насіння протруюють в марганцевому розчині. Під час росту розсади, її підгодовують мікроелементами. Дорослі рослини підживлюють калійними добривами, обприскують розчином перманганату калію.

Так як багато хвороб з’являються при підвищеній температурі і зайвій вологості, то лікування томатів зводитися до регулярного провітрювання тепличного простору, дезінфекції ґрунту, скорочення поливів і контролю температуру в межах норми.

Не витрачайте дорогоцінний час на порятунок хворих рослин – всі турботи будуть марними. Перемкніть увагу на здорові кущі і робіть все, щоб інфекція їх не торкнулася. Для цього максимально швидко видаліть з ділянки уражені томати, а землю під ними продезінфікуйте мідним купоросом, щоб збудник не перекинувся на здорові рослини.

Ураження комахами

Нерідко вплив шкідників викликає в’янення листків на томатних кущах. Визначити, яка комаха атакувала томати і ефективно позбутися від неї допоможе ретельний огляд нижнього боку листків.

 • Попелиця локалізується в складках рослин. Вона висмоктує сік з листя, тим самим викликає їх в’янення і відмирання. Позбутися від неї допоможе багаторазова обробка грядок інсектицидами.
 • Личинки білокрилок збираються на листках з метою їх поїдання. Відходи їх життєдіяльності призводять до появи грибкових хвороб. Проблема в тому, що білокрилка має імунітет до серйозних отрут і має здатність звикати до хімічних інсектицидів.
 • До засихання листя призводить і поява на кущах павутинного кліща. Він зосереджується на нижній поверхні листя, вражаючи всю рослину за пару тижнів. Для його знищення потрібні сильні хімічні засоби.

Невідповідні умови утримання томатів

Всихання і пожовтіння листя може спровокувати неправильний догляд за томатами. Найчастіше проблема вирішується після змін умов вирощування помідорів.

Неправильний полив

При вирощуванні томатів в захищеному грунті важливо не допустити надмірної вологості повітря і грунту, так як саме надлишок вологи веде до появи гнилей, хвороботворних грибниць, які ведуть до в’янення листя і загибелі рослин. Нестача води також призводить до дисфункції рослин, що теж веде до усихання зеленої частини. Дотримати золоту середину в поливах – запорука здорового росту томатних кущів.полив томатів в теплиці

Правила поливу:

 • Молоду розсаду поливають щодня по трохи. Земля повинна залишатися напіввологою. Поливають саджанці рано вранці, щоб до настання спеки волога повністю поглинулася рослиною.
 • До моменту цвітіння томати поливають раз в 3-4 дні невеликими порціями.
 • Плодоносні кущі поливають рідко, але дуже рясно. Часті поливи можуть позначитися на якості плодів – вони будуть розтріскуватися. Оптимально влаштовувати водні процедури раз в 6 днів при помірному літі і два рази в тиждень – при вологому і прохолодному. Головний орієнтир для здійснення поливу – підсохлий ґрунт.
 • Поливають помідори водою кімнатної температури і тільки під корінь. Ідеально провести в теплицю систему крапельного поливу.
 • Після процедури теплицю добре провітрюють, щоб на листках рослин не накопичувався конденсат.
 • Причому буде добре, якщо теплиця буде обладнана віконцями по всій висоті стіни. Так вентиляція буде проводитися по всьому приміщенню парника.

Світло і погана вентиляція

Для гармонійного розвитку томатних рослин їм потрібно багато сонячного світла. Якщо ж його не вистачає, то тут же підвищується вологість, утворюється конденсат, розвиваються хвороби. При цьому стебла рослин стоншуються, сильно витягуються. Такі кущі слабо ростуть, листя в’яне, жовтіє, опадає. Цвітіння не наступає. І хоча теплиця з полікарбонату добре пропускає сонячні промені, буває ультрафіолет не досягає рослин, зокрема їх певних частин, через загущеність посадок. Або теплиця встановлена ​​не в тій частині ділянки, і сонце потрапляє на рослини лише на короткий час. У будь-якому випадку без світла кущі помідорів рости не будуть. Тому, якщо спостерігається нестача сонця (наприклад, в зимовий період або регіонах з коротким світловим днем), то необхідно встановити в парнику додаткове освітлення за допомогою люмінесцентних ламп малої потужності, які будуть підсвічувати томати мінімум 14 годин на добу.

провітрювання теплиціДля кращого освітлення, рекомендуємо розкласти на підлозі білий папір або світловідбиваючі елементи.

Рослини сохнуть через перегрів

Влітку повітря в теплиці дуже швидко нагрівається до високих значень. Зайва спека позначається на самопочутті томатного куща. Перегріваючись, листя сохне, в’яне, жовтіє і опадає. Рослина бореться з цим станом, витрачаючи всі сили на підтримку життя на шкоду цвітінню і утворенню плодів. Чим довше томати будуть знаходитися в спекотному приміщенні, тим складніше їм буде допомогти. Однак, навіть якщо кинути всі сили на відновлення життєво важливих функцій організму рослин, вони в майбутньому вже не зможуть дати рясний урожай.

Справа в тому, що спека робить пилок стерильним, він не зможе брати участь в заплідненні. Відповідно, не станеться зав’язування плодів, частина врожаю буде втрачена.цвіт томатів

Оптимальна температура в теплиці з полікарбонату повинна становити 23-25 ​​градусів вдень і мінімум 16 – вночі. Контролювати температуру можна за допомогою провітрювання або встановлених бочок з холодною водою, яка буде забирати частину тепла на себе. Не зайвим буде притінити дах темним матеріалом, щоб запобігти появі опіків на листі.

Брак поживних речовин

Недолік або надлишок вітамінів і мікроелементів в землі також веде до усиханню і в’яненню листя, відмиранню квіток, поганому плодоношенню. Надлишок азоту веде до жирування томатів, нестача – до втрати здорового вигляду листя. При недостатній дозі калію в грунті листя і суцвіття сохне і відпадає. Спостерігається в’янення листя і при малій кількості магнію.

Для запобігання проблем з живильним голодуванням необхідно проводити регулярне підживлення комплексними добривами. Найоптимальніше добриво має містити 10 частин азоту, 5 частин фосфору і 20 частин калію. Це основні елементи для росту і розвитку томатів. Також добриво має включати в себе мікроелементи – кальцій, бор, магній, сірку та інші.

Профілактика

Уникнути в’янення листя можна за допомогою простих правил вирощування томатів:

 • Дотримуйтесь сівозміни. Запобігання розвитку багатьох хвороб можна уникнути, висаджуючи томати щороку на новому місці. Повертатися на старе можна мінімум через 3-4 роки, саме стільки потрібно грибку, щоб стати безпечним. Ні в якому разі не висаджуйте помідори після картоплі та інших пасльонових культур, так як вони мають загальні захворювання.
 • Якщо теплиця має невеликі розміри, то її доведеться щороку переносити на інше місце або повністю змінювати в ній грунт.
 • Перед висадкою розсади дезинфікуйте тепличний грунт мідним купоросом.
 • Для кращого освітлення і провітрювання кущів висаджуйте на одному квадратному метрі не більше 4 саджанців.
 • Нижні листочки видаляйте, щоб вони не створювали тінь і не заважали поглинати вологу з грунту.
 • В якості профілактики удобрюйте помідори органічним препаратом.
 • Регулярно обприскуйте томати протимікробними засобами.
 • Багато хвороб виникають при надлишку азоту в ґрунті. Не використовуйте свіжий гній для удобрення томатів – він негативно впливає на їхнє здоров’я.
 • Для повноцінного розвитку томатних кущів регулярно вносите кореневі і позакореневе підживлення, що містять ряд необхідних мінеральних елементів.
 • Для нарощування нових кореневих пагонів і зміцнення рослин, рихліть землю навколо томатів. Коренева шийка повинна залишатися під землею мінімум на 15 сантиметрів.
 • Після збору врожаю видаліть з землі всі рослинні залишки. Землю варто перекопати і продезінфікувати.

Висновок

Як видно, в’яне листя томатів з різних причин. Поява хвороб – це, перш за все, наслідок поганого догляду. Врятувати урожай можна тільки грамотними і розумним поводженням з культурою та дотримання основних правил агротехніки.

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (1 голос: 5,00 з 5)
Loading...
Автор:

Категорії: Овочі, Сад і город, Теплиці і гідропоніка

489

Залишити відповідь