Картопля

Картопля – багаторічна клубненосна трав’яниста рослина з роду Паслін сімейства Пасльонові. Бульби картоплі є важливим продуктом харчування, на відміну від отруйних плодів.
Стебло голе, ребристе. Частина стебла занурена в грунт.
Лист картоплі темно-зелений. Квітки білі, рожеві і фіолетові, зібрані щитком на верхівці стебла, чашка і віночок пятироздільні.
З пазух зародкових листя в підземній частині стебла відростають підземні пагони – столони, які, потовщені на вершинах, дають початок нових бульб (видозміненим паросткам). На кінцях столонів розвиваються бульби, які, по суті, не що інше, як роздуті бруньки, вся маса яких складається з тонкостінних гранованих клітин, наповнених крохмалем, а зовнішня частина складається з тонкошарової коркової тканини. Бульби дозрівають в серпні – вересні.
Батьківщина картоплі – Південна Америка, де до сих пір можна зустріти дикоростучу картоплю.
Введення картоплі в культуру (спочатку шляхом експлуатації диких заростей) було розпочато приблизно 14 тис. років тому індіанцями Південної Америки. Вони не тільки вживали картоплю в їжу, але і поклонялися їй, вважаючи натхненною істотою.
Калорійність картоплі
У картоплі відзначається підвищений вміст вуглеводів, а її калорійність становить 80 кКал на 100 г сирого продукту. У 100 г відвареної картоплі – 82 кКал, а в 100 г смаженої – 192 кКал. Енергетична цінність сушеної картоплі – 298 кКал на 100 г. Надмірне вживання даного продукту може стати причиною ожиріння.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки, гр | Жири, гр | Вуглеводи, гр | Зола, гр | Вода, гр | Калорійність, кКал |
2 | 0,4 | 16,3 | 1,1 | 78,8 | 80 |
Корисні властивості картоплі
У білках картоплі містяться практично всі амінокислоти, що зустрічаються в рослинах, в тому числі і незамінні. Якщо ви з’їдаєте добову норму вареної картоплі – 300 грам в день – то повністю забезпечуєте свій організм у вуглеводах, калії і фосфорі. У 100 грамах бульб молодої картоплі міститься до 20 мг вітаміну С. При зберіганні картоплі вміст вітаміну С в ній поступово знижується. Зазвичай до весни в її бульбах залишається третина первісного змісту вітаміну С.
Клітковина картоплі не дратує слизову шлунка і кишечника, варену картоплю можна їсти навіть в період загострення гастриту і виразки. Картопляний крохмаль знижує вміст холестерину в печінці і сироватці крові, тобто володіє антисклеротичними властивостями. Картопля містить багато калію, який допомагає виводити зайву воду з організму (що важливо для хворих нирками і любителів випити).
Якщо закушувати спиртне картоплею, то вранці не буде особливо набрякового виду. Картопля є рекордсменом за вмістом калію серед харчових продуктів. Солі калію сприяють виведенню води з організму, тому картопля повинна обов’язково входити в раціон харчування людей з хворобами нирок і серця. Особливо корисна картопляно-яєчна дієта людям з простими формами хронічної ниркової недостатності.
Молода картопля багата аскорбіновою кислотою, в 100 грамах молодої картоплі міститься приблизно 20 мг аскорбінової кислоти, що становить третину добової потреби організму в аскорбіновій кислоті. Картопля також містить фолієву кислоту, солі кальцію, магнію, фосфору, вітаміни групи В, РР.
У картоплі досить висока калорійність – майже в 2-3 рази вище, ніж у інших овочів. Основний енергетичний матеріал картоплі – вуглеводи, які представлені головним чином крохмалем. Саме тому тим, хто схильний до повноти, картоплю в раціоні слід обмежити. Білок картоплі за своїм складом близький до білків тваринного походження.
Її амінокислоти добре збалансовані і тому легко засвоюються організмом людини. Особлива цінність картоплі ще в тому, що на відміну від інших продуктів – постачальників білка (наприклад, м’яса) – вона надає лужну дію на організм людини. Це пов’язано з тим, що в картоплі багато мінеральних речовин і серед них – солі калію, магнію, заліза, кальцію, фосфору, хрому.
Тому споживання картоплі благотворно позначається при захворюваннях, пов’язаних з порушенням обміну речовин (подагра, ниркові захворювання). За рахунок лужної дії картопля допомагає нейтралізувати надлишки кислот в організмі, що утворюються в процесі обміну речовин. А, як відомо, надлишок кислот в організмі сприяє передчасному старінню.
Картопляний відвар, а також сильно розварена і розім’ята до пюреобразного стану картопля, що володіють високими лужними властивостями, – прекрасний відновний засіб при виході з голодування. Картопляний відвар корисний і тим, хто страждає на артрит. Його п’ють вранці, натщесерце, вдень і перед сном. При такому лікуванні рекомендується з’їдати в день одну – дві сирі картоплини, натерті на дрібній тертці з шкіркою.
У народній медицині картоплею лікують: шкіру при опіках, екземі та ін., прикладаючи кашку тертої сирої картоплі. При лікуванні варикозних і трофічних виразок, грибкових уражень, фурункулів, карбункулів, бешихових запалень і червоного вовчака картопляні аплікації знімають свербіж, заспокоюють біль, охолоджують, сприяють розсмоктуванню і загоєнню. Такі аплікації допомагають позбутися мозолів і розсмоктують тверді інфільтрати від уколів. Лікування катару верхніх дихальних шляхів, ангіни часто проводять, дихаючи над звареною гарячою картоплею її парою. При ларингіті і фарингітах соком сирої картоплі полощуть рот.
Цінною лікарською сировиною є квітки картоплі для лікування пухлин. Настій з квіток картоплі знижує кров’яний тиск і підвищує активність дихання.
Варена картопля є прекрасним косметичним засобом при сухій шкірі або обпаленої сонцем. Для цієї мети готують живильні маски з відвареної в «мундирі» картоплі, розтираючи її зі свіжими вершками або сметаною. Теплу кашку наносять на обличчя.
Соком картоплі здавна лікували виразкові хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки. А калій, яким багата картопля, просто необхідний хворим із захворюваннями серця і нирок. Використовується в лікувальних цілях і картопляний крохмаль. Він застосовується як обволікаючий, протизапальний засіб при шлунково-кишкових захворюваннях. Навіть при важких формах отруєння можна їсти відварну картоплю.
Якщо у вас гіпертонія, то частіше їжте печену картоплю “в мундирі”.
Знеболюючу дію має компрес з тертої сирої картоплі з медом при остеохондрозі. Цей компрес тримають на хворому місці не менше години.
Сік сирої картоплі чудово очищає організм від шлаків, якщо його змішати ще з соком моркви і селери. Крім цього, 3-4 ст. л. такого соку щодня допомагають при нервових розладах. Так як бульби картоплі містять багато вітамінів, мінеральних речовин і солей, то їх можна застосовувати і в косметології. Прості картопляні маски для обличчя допоможуть впоратися з багатьма проблемами. Відварну картоплину середньої величини змішайте з 1 ст. л. свіжого сиру, додайте 0,5 ч. л. меду і половину сирого яйця. Потім нанесіть готову кашку на шкіру обличчя і шиї. Зверху покрийте марлевою серветкою і потримайте маску 20 хвилин, після чого змийте теплою водою. Такі маски корисно робити 1-2 рази в тиждень протягом 4-6 тижнів. Через 2 місяці курс слід повторити.
Небезпечні властивості картоплі
Зелена картопля небезпечна для здоров’я. Під дією світла в бульбах починає накопичуватися отруйна речовина – соланін. Якщо людина їсть дуже багато картоплі, що містить соланін, то спочатку у неї починає ставати сірою шкіра, а потім настає смерть.
Одні фахівці стверджують, що досить зрізати зелені ділянки бульби і решту можна безпечно їсти, а інші застерігають, що якщо на бульбі з’явилася навіть невелика зелена пляма, то це означає, що соланін вже поширився по всій бульбі і її краще викинути або використовувати для посадки.
Картопляний сік протипоказаний при зниженій кислотності шлунка, так як має виражені лужні властивості. Також не рекомендується вживати картопляний сік при цукровому діабеті і ожирінні, щоб не викликати загострення захворювань через високий вміст крохмалю в картоплі. Крім того, регулярне надмірне вживання картопляного соку може привести до погіршення роботи підшлункової залози.
Не рекомендується картопля і людям з венеричними захворюваннями або з підвищеним статевим збудженням. Крім того, вона може привести до загострення сечокам’яної хвороби, метеоризму, захворювань шлунково-кишкового тракту.
Залишити відповідь