Цибуля ріпчаста

Цибуля ріпчаста

Цибуля ріпчаста – одна з найдавніших овочевих культур.

У Китаї, Ірані, країнах Середземномор’я вона була відома за 4000 років до нашої ери. Ріпчаста цибуля – рослина багаторічна. У перший рік з насіння виростає цибулина діаметром 1-2,5 см (цибуля-сівок). У наступному сезоні з неї формуються великі цибулини, що дають на третій рік квітконоси-стрілки, на яких і утворюються суцвіття з насінням. За характером розгалуження всі сорти поділяють на мало-, середньо- і багатогніздові. Сорти розрізняють також за смаком – на гострі, напівгострі і солодкі.

В даний час цибуля ріпчаста є однією з найважливіших овочевих культур. Цибулини і листя використовуються як приправа в консервній промисловості, до салатів, вінегретів, грибів, овочевих і м’ясних страв, а також як пряно-вітамінна закуска і смакова добавка до супів, соусів, підливи, фаршів.

Найчастіше цибулю вживається в сирому вигляді або підсмаженою на салі або олії до золотистого кольору. Сира цибуля відмінно доповнює ковбасні і м’ясні вироби, сир, хліб з салом.

Корисні властивості цибулі

Цибулини містять азотисті речовини (до 2,5%), різні цукри (10 – 11%) (глюкозу, фруктозу, сахарозу, мальтозу), полісахарид інулін, фітин, флавоноїди кверцетин і його глюкозиди, жири, різні ферменти, солі кальцію і фосфору , фітонциди, лимонну і яблучну кислоти, вітаміни A (3,75 мг%), B1 (60 мг%), B2 (50 мг%), PP (0,20 мг%), C (10,5-33 мг% ), а також ефірне масло з різким особливим запахом, подразнюючим слизові оболонки очей і носа.

Головною складовою частиною ефірної олії є дисульфід та інші сульфіди.

Ріпчаста цибуля виділяє особливі леткі речовини – фітонциди, що вбивають інфузорій, гриби і патогенні бактерії. Леткі фітонциди знищують дифтерійну і туберкульозну паличку.

Свіжа цибуля посилює апетит, сприяє підвищеному виділенню травних соків, стимулює вироблення сперми, збуджує статевий потяг і прискорює менструації, має добре виражену сечогінну властивість і вживається для лікування водянки.

Цибуля має бактерицидні і антисептичні властивості, бореться з вірусами і накопичує в собі цілющу енергію землі. Ріпчаста цибуля покращує засвоєння їжі, підвищує опірність організму до інфекційних захворювань. Її застосовують при шлунково-кишковому розладі, що супроводжується недостатньою руховою і секреторною діяльністю шлунка, при гіпертонії, атеросклерозі, загальній слабкості і простудних захворюваннях, зниженій статевій активності.

В медицині цибулю застосовують в боротьбі з цингою і як протиглисний засіб.

Народна медицина рекомендує з’їдати щодня 100 г зеленої цибулі. Це допомагає при хворобах печінки і жовчних проток. При цукровому діабеті корисна і сира, і варена цибуля.

При атеросклерозі добре допомагає сік цибулі з медом: приймайте суміш по 1 ст. ложці 3 рази на день. Такий сік зміцнює капіляри і розширює судини.

У Стародавній Греції цибуля входила в число найбільш вживаних і улюблених овочів. Причому греки знали вже кілька сортів цієї рослини. Цибулево-медова суміш використовувалася грецькими красунями як омолоджуюча маска для обличчя.

Цибуля допомагає позбутися від глистів:

Настій: подрібніть цибулину і залийте 1 склянкою води. Випивайте вранці натщесерце весь настій. Курс лікування – 3-4 дні.

Свіжий сік цибулі, змішаний з медом хороший засіб при лікуванні більма очей, бронхіту, кашлю і грибкового захворювання шкіри. Сік цибулі також рекомендується при неврастенії, безсонні і ревматизмі. Кашку зі свіжої цибулі використовують від грипу і при трихомонадному захворюванні, для лікування дерматитів, проти укусів комарів, випадання волосся, для видалення мозолів і бородавок. Печену цибулю прикладають до фурункулів, а свіжонарізану – до скронь від головного болю.

Спиртова настоянка цибулі має сечогінну і легку проносну дію, попереджає запори, знімає біль, сприяє розчиненню піску і дрібного каміння при сечокам’яній хворобі. Цибуля, смажена на вершковому маслі або відварена в молоці, пом’якшує кашель і сприяє відкашлюванню мокротиння.

Небезпечні властивості ріпчастої цибулі

Не всім ріпчаста цибуля йде на користь. Її треба вживати з обережністю сердечникам і тим, хто страждає від захворювань печінки.

Саме нешкідливе протипоказання лука – це неприємний запах після з’їденого овоча. Якщо у вас з рота неприємний запах, а треба терміново кудись йти, можна нейтралізувати цибульний аромат, з’ївши підсмажений волоський горіх або петрушку. Можна також пожувати скибочку засмаженого хліба.

Негативно впливає цибуля на роботу серця, викликаючи підвищення тиску і астму. Це трапляється через роздратування нервової системи. Для того, щоб знизити ефект свербіння, печіння, сльозотечі під час оброблення цибулі, рекомендують пускати струмінь води або змочувати нею ніж.

Зловживання цибулею може наганяти сон, а ще вона шкідлива для метаболізму, так як сприяє утворенню слизу і газів.

У давнину соком ріпчастої цибулі капали очі, що нібито допомагало прояснити зір, але сьогодні цього робити не рекомендується, так як можна нашкодити рогівці. Але всі застереження стосується вживання сирої цибулі – у вигляді настоянок і соку. А в тушкованому і вареному вигляді вона майже повністю нешкідлива.

Настоянка цибулі протипоказана серцевим і печінковим хворим.

 

Завантаження...
Автор:

Категорії: Каталог овочів

12 694
Subscribe
Сповістити про
0 Коментарі
Inline Feedbacks
View all comments