Морква
Морква – дворічна трав’яниста рослина сімейства селерових висотою до 30 см. Листя довгочерешкове, двічі і тричі перисторозсічене. Черешки опушені. У 1-й рік життя утворює коренеплід. Цвіте на 2-й рік. Квітки зібрані в складний зонтик.
Морква – це корисний овоч, розведенням якого займаються всі городники. Найбільше, звичайно, цінуються її їстівне коріння. Воно дуже багате вітаміном А.
Морквина ідеально підходить для приготування салатів, також для консервів на зиму. Вирощувати моркву краще у себе на городі, не купуючи її в магазині, тому що тоді ви будете впевнені в тому, що там немає хімічних добавок.
Спочатку моркву вирощували не заради коренеплоду, а заради ароматного листя і насіння. Перша згадка про вживанні кореня моркви в їжу зустрічається в античних джерелах в I ст. н. е. Сучасна морква була завезена в Європу в X-XIII століттях.
Широко поширена, в тому числі в середземноморських країнах, Африці, Австралії, Новій Зеландії та Америці, де успішно культивується до 60 її видів.
Корисні властивості моркви
Морква містить вітаміни групи В, РР, С, Е, К, в ній присутній каротин – речовина, яка в організмі людини перетворюється на вітамін А. Морква містить 1,3% білків, 7% вуглеводів. Чимало в моркві мінеральних речовин, необхідних для організму людини: калію, заліза, фосфору, магнію, кобальту, міді, йоду, цинку, хрому, нікелю, фтору та ін. У моркві містяться ефірні масла, які зумовлюють її своєрідний запах.
Морква містить бета-каротин, який покращує роботу легенів. Бета-каротин є попередником вітаміну А. Потрапляючи в організм людини каротин перетворюється на вітамін А, який найбільш корисний для молодих жінок. Також цілющі властивості моркви пов’язані зі зміцненням сітківки ока. Людям, що страждають на короткозорість, кон’юнктивіту, блефаритами, нічною сліпотою і швидкою стомлюваністю вживання цього продукту в їжу вельми бажане.
Корисні властивості моркви використовуються в харчуванні людини. Корисно погризти сиру моркву, так як це зміцнює ясна. Так як вітамін А сприяє росту, то морква особливо корисна дітям. Цей вітамін необхідний для нормального зору, він підтримує в хорошому стані шкіру і слизові оболонки. Морква, страви з моркви і особливо морквяний сік використовуються в лікувальному харчуванні при гіпо- та авітамінозі А, захворюваннях печінки, серцево-судинної системи, нирок, шлунка, недокрів’ї, поліартриті, порушеннях мінерального обміну. Пюре з сирої або відварної моркви показане при коліті.
Варена морква допомагає лікувати злоякісні пухлини, дисбактеріоз кишечника, нефрити. Володіє цей овоч і протимікробними властивостями. Також в моркві містяться фітонциди. Досить пожувати морквину – і кількість мікробів в роті різко зменшиться. Для лікування нежиті можна закапувати в ніс сік моркви. Лікарі і кулінари радять використовувати в їжу столову моркву з яскраво-червоною шкірочкою, особливо якщо вона зібрана до перших осінніх заморозків.
Відварна морква досить часто включається в раціони хворих на цукровий діабет. Щоб організм швидше засвоїв провітамін А моркви, її доцільніше вживати зі сметаною або рослинним маслом. По властивості стримувати утворення жирів в організмі морква з овочів поступається тільки капусті. З’єднань калію в моркві в 10 разів більше, ніж сполук натрію. Це, разом з харчовими волокнами, наділяє даний коренеплід не лише сечогінними, але і помірними жовчогінними властивостями.
Було встановлено що морква містить багато натуральних антибіотиків, які називаються фітонцидами, хоча ви і не відчуєте різкого запаху. Якщо потримати в роті морквяний сік або пожувати морквину, то кількість хвороботворних мікробів різко зменшується. Також в ній є вітаміни С, Е, РР, групи В, мінерали – магній, цинк, хлор, фтор, йод, мідь, сірка, фосфор, марганець, кобальт, залізо, бор, кремній, і пектини. Але в основному цілюща цінність моркви пов’язана з великою кількістю каротину, який перетворюється в організмі у вітамін А, і є сильним антиоксидантом. Адже при нестачі цього вітаміну може розвинутися недокрів’я, швидка стомлюваність організму, погіршення зору. Моркву потрібно давати дітям для хорошого розвитку і росту, і для підвищення захисних сил.
Вживання свіжого соку з моркви корисне при сухій шкірі, різних дерматитах і ін. захворюваннях шкіри. Відзначено позитивну дію соку моркви при всіх очних хворобах. У ньому містяться активні речовини, необхідні для живлення очного яблука. Морквяний сік позитивно впливає на всі залози організму, в тому числі, покращує функцію підшлункової залози.
Клінічними випробуваннями підтверджено позитивний ефект від вживання морквяного соку при різних онкологічних станах. Відзначено його позитивну дію на здорові клітини і гальмівну дію на різні (в тому числі, злоякісні) новоутворення. При вживанні морквяного соку з метою лікування і профілактики пухлин і різних виразок, необхідно щоб сік був свіжовичавлений, а під час його вживання, як засіб лікування, в їжу не надходили цукор, крохмаль та ін. “легкі” вуглеводи.
Морквяний сік підсилює захисні функції організму і зміцнює нервову систему. Завдяки цим якостям, сік моркви часто використовують в лікувальному харчуванні.
Морквяний сік є природним бальзамом для печінки, нирок і жовчного міхура. Його систематичне вживання – це профілактика всієї “очисної” системи організму і підтримання цієї системи в робочому стані.
Вживання морквяного соку рекомендується жінкам під час вагітності і годуючим матерям. Систематичне його вживання значно покращує біологічні властивості молока, тому що насичує грудне молоко багатьма активними мікроелементами, які сприяють зміцненню імунітету дитини.
Як профілактичний засіб, сік знімає втому, покращує апетит, колір обличчя і зір, послаблює токсичну дію антибіотиків на організм, зміцнює волосся і нігті, підвищує опірність до простудних захворювань.
Небезпечні властивості моркви
Корисна морква при надмірному її вживанні може викликати гіпервітаміноз А. Також в обмежених кількостях її потрібно їсти хронічним курцям. Це не означає, що їм її не можна вживати, вона буде корисна і їм. Просто не слід з’їдати її в великих кількостях або сідати на морквяні дієти.
При вживанні соку моркви потрібно дотримуватися помірності, оскільки у великих кількостях він викликає сонливість, головний біль, млявість, блювання та інші неприємні реакції.
Не радять вживати моркву при загостренні виразок шлунка, 12-палої кишки і запалення кишечника.
Якщо ви помітите після вживання коренеплодів характерне забарвлення долонь жовтуватого або оранжевого кольору, то варто зменшити їх споживання.
Треба знати, що добова доза морквини не повинна перевищувати 270-300 грам (приблизно 3-4 середніх штуки).
Пам’ятайте, що морква часто вирощується промисловим шляхом, з використанням мінеральних добрив, а це – суперфосфат, аміачна селітра, хлористий калій. Тому, при регулярному її споживанні дуже рекомендується відшукати постачальника органічних або натуральних овочів, які вирощені без нітратів.
Залишити відповідь