Шипшина як елемент ландшафтного дизайну

Квіти шипшини

Шипшина – багаторічна квітуча декоративно-чагарникова ягідна рослина, близький родич троянд. Серед її численних видів і сортів нам найчастіше зустрічаються малопривабливі і непривабливі дикі екземпляри, які не цікавлять любителів квітів і садівників. Але останнім часом все більше уваги ландшафтні дизайнери стали приділяти культурним сортам шипшини, які відрізняються своєю неповторністю і індивідуальними декоративними характеристиками.

Переваги культурних шипшин

Цілющі властивості ягід

У народній та офіційній медицині вже давно відомі лікувальні властивості ягід шипшини. У їх склад входить ціле джерело вітамінів, мікроелементів і різних корисних речовин, які допомагають при відновленні роботи багатьох органів і систем. Ягоди активно використовуються для приготування напоїв, відварів, соків і не тільки в медичних цілях, але і в кулінарному виробництві.

Декоративність

На додаток до смакових якостей, ягоди паркових сортів шипшини наділені ще й неповторними зовнішніми якостями. Протягом усього року в різні сезони цей плодовий чагарник є справжньою окрасою саду або присадибної ділянки.

Яскраве садове «намисто» в осінні місяці прикрашає садову територію, мимоволі притягуючи погляди перехожих і постійних мешканців. Тисячі червоних ягід переодягають рослини в святкові наряди і піднімають настрій всім спостерігачам за змінами в природі. У весняно-літній період культурна шипшина захоплює пишністю своєї ароматної крони, красою ніжного цвітіння в пастельних відтінках. У холодні зимові місяці численні колючі гілки на тлі іскристого білого снігу виглядають як витончене мереживо.

Ці культури виглядають елегантно і мають свій неповторний образ на тлі інших представників флори. Квітуча і плодоносна шипшина – це індивідуальність і нестримний темперамент, це великий привабливий акцент в природному ансамблі, це основа ландшафтної природної композиції.

Простий догляд

Кущ шипшини

Шипшина – це рідкісна рослина, яка практично не потребує ніякого догляду. При мінімумі уваги чагарник повноцінно зростає і розвивається, цвіте і плодоносить, а ще й прикрашає сад. Їй не потрібні обов’язкові стандартні процедури такі, як поливи, внесення добрив, розпушування грунту, обприскування і видалення засохлих і зів’ялих квітів. Єдине, що знадобиться рослині на певному етапі, це формування або омолодження чагарника за допомогою обрізки.

Невибагливість в утриманні і спрощений догляд є переконливим аргументом для вибору культурної шипшини в якості декоративного оформлення садової території.

Потужна коренева система

Ділянку з різним нестандартним рельєфом (наприклад, яри, схили, узгір’я) або місцевість, схильну до розмивання і осипання грунту, можна не тільки прикрасити і задекорувати за допомогою паркових сортів шипшини, а й зміцнити на них грунт. Завдяки потужній кореневій системі цієї культури, грунт на садовій ділянці більше не буде піддаватися руйнуванню, внаслідок рясних опадів чи сильних поривів вітру. Правда, пересадка і розсаджування чагарників з метою розмноження або зміни місця вирощування, через цю особливість рослини стане серйозною проблемою.

Різноманітність сортів

Кожен садівник і квітникар може вибрати для свого саду відповідний сорт паркової шипшини. У цьому різноманітті є чагарники на будь-який смак. Більшість культурних видів є низькорослими, невибагливими в вирощуванні. Вони наділені численними декоративними якостями, виглядають елегантно і компактно, можуть чудово виглядати самостійно і не втрачають своєї індивідуальності в групових насадженнях.

Універсальність

Шипшина – це універсальний квітучий чагарник, багатогранність якого дозволяє пристосуватися до будь-яких умов. З її допомогою можна здійснити самі незвичайні декоративні фантазії в саду і на присадибній ділянці, а також здійснити на практиці різні задумки ландшафтних дизайнерів. Культура завжди займе своє гідне місце в природній композиції і декоративному ансамблі.

Недоліки культурних сортів шипшин:

 • Потужна коренева система ускладнює процеси пересадки рослин;
 • Неможливість контролювати розвиток і зростання чагарників;
 • Надмірна кількість шипів;
 • Обмежені можливості стилю рослини для застосування його в дизайні саду.

Використання шипшини в садовому дизайні

Шипшина в ландшафтному дизайні

Шипшину можна висаджувати в палісадниках на тлі скромних чагарників інших видів. Протягом усього року вона буде ефектно виглядати і буде розкішною прикрасою, як під час цвітіння, так і в період дозрівання плодів. Не менш привабливо рослини виглядають в якості живої огорожі. Таке «загородження» крім декоративного призначення є ще і надійним щитом від непрошених гостей. Навряд чи комусь заманеться пробиратися крізь непрохідні колючі зарості.

Шипшина може перебувати на будь-якому плані в композиції квітучих рослин, так як сортові види представлені в численних компактних і мініатюрних варіантах, що відрізняються по зростанню і пишності. Залежно від рельєфу обраної території колючий чагарник може стати центральним елементом на високому або крутому схилі, в альпінарії.

Шипшина – це універсальна рослина, яка може поєднуватися практично з усіма представниками флори і в той же час вигідно виглядати на їх фоні. Чагарник може і сам бути фоном, а також створювати об’ємність і бути центральним пишним елементом. Він володіє дивовижною здатністю об’єднувати різні види і сорти чагарникових рослин в єдину композицію. Змішані посадки з шипшиною стають єдиним і цілісним пейзажем. Не менш цікаво виглядає кущ шипшини як яскравий одиночний акцент з гарно сформованою кроною.

Вирощування сортових шипшин можливе не тільки на відкритих ділянках. Вони прекрасно ростуть в різних квіткових ємностях (наприклад, у великих дерев’яних діжках або високих горщиках). Кількість зібраного врожаю ягід не залежить від місця вирощування. Обов’язковими умовами є достатнє сонячне освітлення, хороша циркуляція повітря і висота квіткової ємності не менше 60 см.

Культурні шипшини можуть поєднуватися з однорічними і багаторічними рослинами, яким підходять такі ж умови і місце вирощування. В саду в сільському стилі – це айстри і флокси, в середземноморському – лаванда, в класичному – манжетка, дзвіночок, герань садова. Для одиноких посадок в горщиках і діжках гарним доповненням стане вербена або гаултерія.

Види, сорти і гібриди паркових шипшин

Сорти шипшин

 • «Юндзілла» – мереживний сорт паркової шипшини з густою кроною. Середня висота чагарнику – від 0,5 до 2 м.
 • «Офіційний» – сорт троянди «гальської», відрізняється дуже гарною розлогою кроною, застосовується в пейзажному саду.
 • «Нана» – гібридний сорт, виведений на основі троянди багатоквіткової. Шипшина відрізняється великою кількістю квіток пастельних відтінків і тривалим періодом цвітіння, який триває близько 3 місяців. Плоди дрібні і непридатні для вживання. Сорт в основному використовується в декоративних цілях.
 • «Монблан» – гібридний сорт, відмінною рисою якого є великі квіти білосніжного відтінку і дрібні листочки з мереживним малюнком.
 • «Скаброза» – гібридний сорт паркової шипшини з великими плодами. Рослина відрізняється привабливим яскраво-зеленим листям.
 • «Робін Гуд» – сорт шипшини, який цвіте дуже гарними квітками ніжно-рожевого відтінку. На початку осені чагарник привертає увагу соковитими яскраво-червоними ягодами.
 • «Піро 3» – сорт культурної шипшини, висота якої в зрілому віці досягає 1,5 м. Відмінна ознака сорту – це великі квіти яскраво-рожевого відтінку з великим пучком тичинок насиченого сонячного кольору і м’ясисті соковиті ягоди.
 • «Балерина» – сорт, який чудово росте на напівтіньових ділянках. Цвіте неповторними по красі ніжними квітками з пелюстками різних відтінків рожевого. Плоди цього сорту ідеальні для використання в кулінарних і лікувальних цілях.
 • «Резонанс» – махровий сорт шипшини, що досягає 1 м у висоту. Цвіте яскраво-червоними квітками середнього розміру.
 • «Ред Ругостар» – компактний напівмахровий сорт з висотою до 80 см і квітками темно-червоного відтінку.
 • «Шни Копе» – напівмахровий низькорослий сорт з великими рожевими квітками. Середня висота – не більше 80 см.
 • «Фісба» – напівмахровий гібридний сорт шипшини, який відрізняється цвітінням в кілька етапів і рідкісним забарвленням квіток з персиковим відтінком. Середня висота дорослої рослини – 1,5 м.
 • «Північне сяйво» – напівмахровий низькорослий сорт з квітами незвичайного забарвлення (лососевого) і форми (схожою на тарілочку).
 • «Хаммерберг» – сорт, що відрізняється неодноразовим цвітінням і незвичайним ароматом яскраво-рожевих квітів.

Велика частина культурних шипшин – це штучно створені сорти троянд. Їх висота коливається від 50 см до 2 м. Чагарники розрізняються за зовнішніми ознаками – забарвленням і будовою квіток, пишністю крони, декоративністю, а також за розміром і соковитістю плодів. Дикі чагарникові рослини не мають такої кількості декоративних переваг, але є незамінними при створенні непрохідних живоплотів. Все що потрібно таким сортам шипшини – це контроль висоти куща і діаметра крони. Регулярна обрізка допоможе зберегти рослину в належному вигляді протягом всього року.

Основні поради по вирощуванню

Грунт на ділянці, де буде рости паркова шипшина, не повинен бути вапняним. Обов’язковий гарний дренаж.

Місце вирощування повинно знаходитися на відкритій території, в крайньому випадку, в півтіні.

Сонячне освітлення ділянки має бути максимальним протягом всього дня. Достатня кількість сонячного світла – це запорука повноцінного розвитку шипшини і високої якості плодів.

Шипшина – невибагливий, але волелюбний чагарник. Вільний простір в радіусі не менше шістдесяти сантиметрів від куща – це ідеальні умови для комфортного і активного розвитку декоративної культури.

Шипшина – декор і підщепа для троянд (відео)

Залишити відповідь