Мандевіла або Діпладенія
Мандевіла (Mandevilla) була віднесена вченими до вічнозелених чагарників з сімейства Кутрових. Батьківщина Мандевіл – тропіки на територіях Північної і Південної Америки. Свою назву квітка отримала на честь знаменитого британського дипломата і садівника Г. Мандевіла.
Найперші види, які були знайдені ботаніками в Центральній і Південній Америці названі інакше – діпладенія. Але трохи пізніше британські вчені відкрили інший вид тієї самої рослини. І він вже був названий Мандевіла. Але через деякий час вчені зійшлися на спільній думці, що ці дві по-різному названих рослини є представниками одного роду. І було прийнято рішення не змінювати їх, а для кожної залишити своє.
Листя чагарника більше нагадує яйцеподібну форму, глянцеве, зелене або темно-зелене, довжиною від 3 до 9 см. Квітки мають особливий неповторний аромат, рожевого, червоного або білого відтінків. Цвіте рясно, кожна квітка може досягати діаметра близько 10 см.
Догляд за Мандевілою в домашніх умовах
Місцезнаходження та освітлення
Батьківщина походження Мандевіл передбачає наявність яскравого освітлення для рослини. Квітка добре переносить попадання прямого сонячного світла, але щоб уникнути опіків на відкритому сонці надовго краще не залишати або притіняти.
Температура
Оптимальна температура в приміщенні для вирощування Мандевіл навесні і влітку повинна знаходитися в діапазоні від 23 до 25 градусів, а взимку з настанням періоду спокою – на рівні 12-15 градусів.
Вологість повітря
Мандевіла воліє рости в приміщеннях з високою (близько 70%) вологістю повітря, тому потребує регулярного обприскуванні протягом дня. Взимку рослина також потребує обприскуванні, особливо якщо вона розташована поблизу опалювальних приладів.
Полив
У весняний і літній час Мандевіла потребує рясного поливу. Як тільки підсохне верхній шар субстрату в ємності, полив потрібно здійснити знову. З настанням осінньо-зимової холодної пори року поливати рослину практично не потрібно. Взимку грунт зволожують тільки тоді, коли субстрат в горщику повністю висохне. Вода для поливу повинна бути м’якою відстояною кімнатної температури або ж трохи вище. На 1 літр води можна додати трохи лимонної кислоти (приблизно на кінчику ножа).
Грунт
Грунт для Мандевіл обов’язково повинен бути поживним. Оптимальний склад грунту: глинисто-дернова земля, листова земля, перегній і пісок в співвідношення при складанні 2: 1: 1: 1. На дно горщика укладають щедрий дренажний шар.
Підживлення і добрива
Внесення підживлення в грунт має бути частим – приблизно 3 рази в місяць в період з березня по вересень. Можна використовувати універсальне добриво для квітучих кімнатних рослин. На решту часу підгодовувати квітку припиняють.
Пересадка
Якщо рослина молода, то пересаджувати її необхідно щороку в весняний період. Дорослу рослину пересаджують тільки в тих випадках, коли кореневій системі стає вже тісно в горщику.
Обрізка
Оскільки у Мандевіл цвітуть тільки молоді пагони зверху, то в кінці жовтня – початку листопада необхідно проводити обрізку рослини. Не розгалужені пагони вкорочують приблизно на 2/3 своєї довжини. Завдяки обрізці в наступному сезоні Мандевіла подарує вам пишне цвітіння.
Розмноження Мандевіл
Мандевілу прийнято розмножувати живцями-відростками завдовжки приблизно 8-10 см. Живці висаджують в торф і накривають прозорою плівкою і містять при температурі 25 градусів. Вкорінюються живці в умовах теплиці приблизно протягом 1-1,5 місяця. Після того, як з’явиться перше коріння, плівку необхідно зняти. Приблизно через 3 місяці молода рослина пересаджується в окремий горщик.
Хвороби і шкідники
Рідко, але листові шкідники зустрічаються на Мандевілі. Найчастіше рослина страждає від ураження кореневої системи. Нашкодити їй здатні нематода або кореневий борошнистий червець. Ці паразити переносяться з субстратом при пересадці. Тому перед тим, як висаджувати рослину, землю потрібно обов’язково прожарити.
Серед бактеріальних хвороб, що вражають Мандевіл, зустрічається коренева гниль. Її поява – результат неправильного догляду та надто зволожений грунт.
Труднощі при вирощуванні
- Якщо у Мандевіл пожовкло і опало листя, це говорить про не належну для неї температуру повітря.
- При недостатньому освітленні цвітіння рослини буде нетривалим і малоквітковим.
- При сухому повітрі в приміщенні листя буде блідими і млявими і незабаром може обсипатися.
- При недостатньому внесенні в грунт мінералів і мікроелементів Мандевіла буде погано розвиватися і повільно зростати.
Популярні види Мандевіл
Мандевіла болівійська – вічнозелена рослина з гладкими на дотик кучерявими гілками. Листки гладенькі і дрібні, подовженої форми, не більше 5-8 см в довжину. Білі квітки розміром близько 5 см в діаметрі, з жовтою серединкою, за формою нагадують воронку.
Мандевіла чудова – вічнозелена ліана, що має гладкі на дотик гілки трохи з червоним відтінком. Листки гладенькі і загострені на кінчиках, довжина рідко перевищує 4 см. Квітки червоного кольору, знаходяться в суцвіттях по 6-8 штук. Діаметр кожної квітки 6-8 см, довжина – близько 5 см, трубчастої форми.
Мандевіла Сандера – вічнозелена ліана з гладкими на дотик гілками. Листя овальне, з гладкою поверхнею, має загострені кінчики, довжина досягає 5 см. Цвіте у вигляді китичок. Кожне суцвіття складається з 3-5 квіток, діаметр яких варіює від 6 до 7 см. Колір насичений рожевий, серединка жовта.
Мандевіла блискуча – росте у вигляді чагарника з кучерявими вічнозеленими пагонами. Велике листя еліптичної форми з загостреними кінчиками, яскраво виражені жилаві, довжиною до 20 см. Квітки, як і у попередніх видів, знаходяться в суцвітті по 5-6 штук в кожній. Розмір квітки – приблизно 10 см діаметром, колір – білий, ніжний або насичений рожевий.
Мандевіла пухка – витка рослина, характеризується швидким ростом і листопадом. Гілки густі, близько 5 м у висоту. Листя серцеподібної витягнутої форми, кінчик загострений, зверху яскраво зеленого кольору, в нижній частині – зеленого з сірим відтінком. Цвіте у вигляді китичок, що мають від 5 до 15 квіток кожна. Квітки білого кольору з кремовим відтінком, великого діаметра (близько 10 см). Цей сорт характеризується гофруванням пелюсток у квіток.