Спатифілум: як вирощувати Білий Парус

Спатифілум через свої квіти, схожі на білий прапор, часто ще називають Лілією Миру, Білим Парусом. Вперше він з’явився в Європі в 1824 році після виявлення його Густавом Уолісом в джунглях Колумбії, в пам’ять про це один з видів носить його імя.

Це одна з найпопулярніших кімнатних рослин. Вирощують спатіфілуми в основному заради білих квітів, які гарно контрастують з великими зеленими листками. У догляді вони дуже прості, добре ростуть у будинках та в офісах. А якби всі знали про корисні властивості такі як здатність фільтрувати з повітря шкідливі речовини, такі як бензол, формальдегіди, трихлоретилен, ксилол і аміак, то, напевно, спатіфіллуми стали б найулюбленішими рослинами.

спатифілумСпатифілум – рослина вологих тропічних лісів, де їй доводиться стикатися з деякими труднощами. Мешкаючи в тіні великих дерев, ці рослини не вимагають багато світла. Переживаючи періоди короткочасної посухи, можуть переносити невелику забудькуватість до поливу і вдома, але зовсім не терплять холоду, не переносять навіть короткочасного зниження температур нижче 0 ° C.

Навіть самі невибагливі рослини вимагають дотримання деяких правил догляду за ними.

Освітленість

Існує стійка думка, що спатифілуми люблять тінь. Це не зовсім так, вони віддають перевагу яскравому розсіяному світлу без прямих сонячних променів. Можуть миритися з поганим освітленням, але тоді практично припиняють рости, перестають цвісти. Спатифілуму комфортно на будь-яких підвіконнях. На вікнах південної орієнтації поставте горщик з рослиною за легкий тюль або трохи в глибині приміщення, можна збоку від вікна, головне уникнути безпосереднього попадання на листя літніх сонячних променів, які можуть викликати опіки. Добре ростуть і цвітуть спатфілуми і під яскравим штучним світлом. У зимовий час корисно забезпечити їх підсвічуванням, тоді зростання і цвітіння продовжаться.догляд за спатифілумом

Температура

Родом з тропіків, спатифілуми теплолюбні. Вони не виносять навіть секундного перебування на морозному повітрі, листя через кілька годин чорніють і відмирають, тому після покупки взимку подбайте про теплу упаковку при транспортуванні. В будинку спатифілуму комфортно і при звичайній кімнатній температурі. Взимку їм не потрібна прохолода, підтримуйте температуру не нижче + 16° C.

Уникайте протягів, особливо холодних. Рослини не люблять сильного потоку навіть теплого повітря. Якщо рослина взимку знаходиться на підвіконні, то для контролю обов’язково покладіть поруч з дном горщика термометр, іноді температура біля вікна на 10-15 градусів нижче, ніж в самій кімнаті.

Полив

Спатифілуми можна вважати вологолюбними рослинами, за умови дуже пористого грунту, де не відбувається застою води. Корінню необхідно одночасно мати доступ до вологи і до повітря. Якщо при рясних поливах в порах грунту надовго затримується вода, припиняється доступ повітря і коріння загниває. Поливайте рясно, до початку виходу води в піддон, надлишки видаліть хвилин через 15-30. Між поливами давайте верхньому шару грунту просихати.

Спатифілуми адаптовані долати в природі нетривалі періоди посухи, тому краще полити трохи пізніше, при перших ознаках в’янення листя, ніж регулярно затоплювати грунт. Кращим способом уникнути перезволоження при частих рясних поливах – додати в грунт достатню кількість перліту і не сильно збільшувати горщик при пересадках.

обприскування листяІноді можна влаштовувати рослині теплий душ, поєднуючи його з поливом. Це очистить велике листя від пилу і кліщів, поверне їм сяйво.

Вологість

Вологість повітря бажано підтримувати високу. У зимовий час, при включених приладах опалення, кілька разів на день обприскуйте листя теплою кип’яченою водою. Або встановіть зволожувач, але не поруч з рослиною, холодний пар викличе обмороження.

Грунт і пересадки

Для спатифілума добре підходить грунт на основі верхового торфу. У такому субстраті рослини і надходять у продаж, тому не треба при першій пересадці намагатися його замінити. Всі пересадки виробляються тільки акуратною перевалкою, пошкодження коренів може привести до їх швидкого загнивання. Як мінімум, після заміни ґрунту листя втрачає тургор і рослина довго хворіє. Якщо все ж була жорстка пересадка, помістіть спатифиллум в тепличку або під прозорий ковпак, щоб зменшити втрату вологи листям при погано працюючих коренях. Для додавання на дно і з боків субстрату підійде готовий універсальний грунт (для ароїдних, декоративно-листяних рослин). Для кращого дренування додайте в нього приблизно ¼ обсягу перліту. Акуратну перевалку спатифілум переносить дуже добре.

Вважається, що рослина в тісному горщику краще цвіте, тому не збільшуйте сильно обсяг, новий горщик повинен бути більшим за попередній всього на 2-3 см в діаметрі, і перевалюйте тільки тоді, коли земельний ком щільно обплетений корінням.

Підживлення

Спатифілум не потребує посиленого живлення, внесення великих доз викличе появу коричневих плям на листках і квітах. Але недолік загальмує зростання. Підживлюйте рослину в періоди зростання (без підсвічування – з весни до осені, з додатковим освітленням взимку – круглий рік) ¼ дози комплексних універсальних добрив для кімнатних рослин з мікроелементами.

Цвітіння

цвітіння спатифілумаПри покупці рослина має безліч білих квітів, які зберігаються при правильному догляді протягом ще декількох місяців. Але в подальшому такого рясного цвітіння вже не настає, зазвичай на рослині розкрито всього 1-3 квітки одночасно. І виникає питання, що не так в догляді? Якщо рослина виглядає здоровою, то догляд за ниею правильний. Таке рясне цвітіння в магазині – результат особливого вирощування в розплідниках, із застосуванням гіберелінової кислоти. Це свого роду гормон, стимулюючий спатифілум до цвітіння. Такий стан для рослини ненормальний, і намагатися запустити цей механізм у будинку може сильно виснажити і привести до її загибелі. Тому будемо насолоджуватися хай і не таким рясним, але природним цвітінням улюбленої рослини. Сприяти цьому будуть належні умови, достатньо яскраве освітлення і невеликий горщик.

Обережність у поводженні

Клітинний сік спатифілума містить оксалат кальцію. У тих кількостях, яких вона може потрапити всередину, ця речовина не викличе отруєння, однак подразнюючий ефект може виявитися досить сильним, особливо при чутливій шкірі  у маленьких дітей та домашніх тварин. Не рекомендується розміщувати рослину в кімнаті, яка розрахована для ​​дітей віком до 5 років, щоб запобігти жуванню листя.

Якщо шкіра рук схильна до подразнень, проводите всі роботи з рослиною в рукавичках.

Обрізка

У спатифілума укорочене стебло, і листя зібране в щільні прикореневі розетки, стримуючої зростання обрізки рослина не потребує. Згодом нижні листки жовтіють і відмирають від старості, досить їх акуратно вирізати секатором близько до стебла. Старі рослини, у яких сильно виросла і оголилася нижня частина стебла, можна омолодити, зрізавши верхівку з листям і укоренивши її у воді, перліті або сфагнумі.

Розмноження

Розмноження в домашніх умовах здійснюється вегетативним способом, відділенням дочірніх рослин. Одні сорти рясно дають таку поросль біля основи стебла, інші утворюють її рідко. Молоду рослину можна відокремити з корінням і посадити в грунт, або акуратно відрізати від материнського стебла чистим лезом, а далі укоренити у воді, в теплиці, в сфагнумі або перліті.

розмноження спатифілумаМожна при пересадці акуратно розділити екземпляр, який сильно розрісся на кілька частин. Але розсаджувати окремо кожну рослину не слід, це призводить до втрати декоративності і сильного пошкодження коренів.

Шкідники

Спатифілум в сухому повітрі може наражатися на напад кліща – регулярно влаштовуйте теплий душ, щоб змивати велику кількість паразита, поліпшуйте умови утримання, при необхідності обробіть акарицидом. Рослина також уражається борошнистим червецем, щитівкою, попелицею. Для боротьби з цими шкідниками необхідно обробити її системним інсектицидом.

Можливі проблеми при вирощуванні спатифілума

  • Крапельки на кінчиках листя – це гутація, нормальний процес позбавлення від зайвої вологи, характерний для представників сімейства ароїдні. Часто спостерігається у вологу погоду після рясного поливу.
  • Покривало квітки стало зеленим – це відбувається природним чином після закінчення цвітіння. Прийшов час видалити квітконос.
  • Листя поникло. У більшості випадків це викликано пересушуванням. Не допускайте сильного пересихання грунту, дотримуйтеся режиму поливу. Тривала нестача води призведе до пошкодження листя. Перевірте стан грунту (рукою верхній шар або горщик на вагу, при сухому субстраті він стане легким), і якщо він сухий, рясно полийте рослину і обприскайте листя теплою водою. Якщо грунт сирий, то втрата тургору може бути викликана, навпаки, перезволоженням, коли вода заповнює всі пори, коріння не може її поглинати без доступу повітря. В цьому випадку акуратно дістаньте земляний ком з горщика, оберніть його кілька разів в паперові рушники або газету, щоб видалити надлишок вологи, дайте просохнути до злегка вологого стану і поверніть в горщик. Іншими причинами може бути: охолодження коренів (переставте рослину з холодного підвіконня в тепло і пролийте теплою водою), надмірне внесення солей з добривами (промийте грунт зверху великою кількістю води).
  • Втрата тургору після пересадки відбувається через пошкодження коренів при заміні грунту. Правильно проводьте пересадку, тільки акуратною перевалкою, не порушуючи земляного кома з корінням. Рослина після жорсткої пересадки потребує реанімації, помістіть її в тепличку з високою вологістю повітря або під прозорий ковпак, поливайте і обприскуйте раз в тиждень (або рідше) розчином циркону, 4 краплі на літр води.
  • Чорні плями на листі. Причина може бути в надмірному поливі протягом тривалого часу. Якщо сухі тільки самі кінчики, то це викликано сухим повітрям. Причина плям по краях листя часто криється у внесенні надмірних доз добрив. Сухі коричневі плями з’являються в результаті сонячних опіків.
  • Жовте листя. Жовтіючий одиночний найнижчий лист – норма для спатифілума, це відбувається природне відмирання старого листа. Якщо одночасно пожовкло багато листя, то рослина горить на прямому сонці або відбувається постійне перезволоження – переставте в менш освітлене місце і відрегулюйте полив. Жовте листя з сухими хрусткими зонами каже про тривале пересушування.

Залишити відповідь