Самшит

Самшит

Самшит (Buxus) – вічнозелена чагарникова рослина або дерево з сімейства самшитових, що відрізняється повільним зростанням і поширена в природі Східної Азії, Середземномор’я і Вест-Індії. Цю давню культуру вирощують в діжках, в саду на відкритому грунті, в якості прикраси газону або як живопліт, як бордюр і як декоративну прикрасу на присадибній ділянці у вигляді сформованих під час обрізання фігур людей, тварин і різних предметів. У домашніх умовах самшит можна вирощувати як карликове деревце в невеликій квітковій ємності.

Опис рослини самшит

Рослина відрізняється щільним шкірястим листям округлої форми, суцвіттям з дрібних ароматних квітів і плодами-коробочками з чорним блискучим насінням. Хоча культура і є медоносом, самшитовий мед в їжу не вживають через високу отруйність всіх її частин.

Самшит чудово переносить обрізку, а його гарна крона з блискучого листя дуже популярна у ландшафтних дизайнерів, які часто використовують чагарник для озеленення та прикраси різних земельних ділянок. Основними особливостями рослини є його висока декоративність, тіньовитривалість і невибагливий характер.

У природі існує майже 100 різних видів цієї вічнозеленої культури, а в якості садової рослини найпривабливішими вважаються самшит вічнозелений, дрібнолистий, Кавказький, Балеарський. Популярні сорти – Вінтер Джем, Фолкнер, Елеганс, Суффрутікоза, Блауер Хайнц. Всі види і сорти відрізняються формою, розмірами, стійкістю до морозів і посух, забарвленням листя, швидкістю росту і довгожительством, компактністю і рівнем декоративності.

Посадка самшиту

Посадка самшиту

Коли садити самшит

Кожен садівник вибирає час посадки для самшиту, виходячи зі свого досвіду. Це може бути будь-який сезон крім зимового. Вважається, що квітучі культури сприятливіше висаджувати восени приблизно з п’ятнадцятого вересня до десятого жовтня. До настання сильних заморозків повинно залишитися не менше місяця, за який самшит встигне сформувати кореневу систему і зміцнити імунітет.

Грунт на обраній ділянці може бути глинистий, вологий, з хорошою проникністю води і з невеликим вмістом вапна, а сама ділянка повинна розташовуватися в тіні або півтіні, без яскравого прямого сонячного освітлення. Палючі промені сонця залишають на листках рослин опіки.

Як правильно посадити самшит

Придбані в контейнерах саджанці самшиту необхідно за добу до посадки рясно полити. Так коренева частина легше витягується з ємності разом з грудкою землі. По можливості рекомендується замочити на добу кореневу частину без землі.

Розмір посадкової ями залежить від розміру коренів із земляною грудкою. Вона повинна бути приблизно в 2-3 рази ширше і більше за глибиною. Дно ями необхідно заповнити трисантиметровим шаром дренажу (наприклад, перлитом), а всю яму наповнюють грунтовою сумішшю з рівних частин землі і перліту.

Саджанець поміщають в яму, розправляють всі корінці і поступово засипають підготовленим субстратом, а потім легенько утрамбовують. Важливо, щоб при посадці в ямі не залишались повітряні порожнини, а стовбур рослини розташовувався строго у вертикальному положенні. Після цього саджанці відразу ж рясно поливають. Поливна вода може бути дощова відстояна. На кожну рослину знадобиться приблизно 2,5-3 відра води.

Після осідання землі в посадковій ямі необхідно додати грунтової суміші до країв уже без ущільнення. Межі пристовбурного кола рекомендується позначити невеликим земляним пагорбом по колу, який буде стримувати поливну воду від розтікання. Поверхню пристовбурного кола потрібно засипати двосантиметровий шаром перліту.

Догляд за самшитом у відкритому грунті

Догляд за самшитом

Невибагливий самшит не вимагає до себе великої уваги і не доставляє багато клопоту.

Полив

Перший полив після посадки проводиться через сім днів, за умови відсутності дощів в цей період, або через сім днів після рясних опадів. При помірній погоді в літні місяці поливати саджанці необхідно регулярно об’ємом приблизно десять літрів води при зростанні кущика до одного метра. У посушливу і дуже жарку пору поливи проводяться з такою ж частотою, але в більших кількостях. Вода повинна потрапляти тільки в пристовбурні кола. Сприятливий для поливів час – ранній ранок або вечір після заходу сонця.

Грунт

Після кожного поливу рекомендується розпушувати грунт і висмикувати бур’янисту рослинність, а з встановленням стабільної теплої погоди (приблизно в кінці травня) пристовбурні кола необхідно покрити мульчуючим шаром з торфу. Товщина мульчі не повинна перевищувати 8 см і стикатися з частинами рослини.

Внесення добрив

Самшиту потрібне регулярне мінеральне або органічне підживлення. Перший раз добриво можна вносити тільки після вкорінення рослини (приблизно через місяць), але це стосується саджанців, посаджених навесні. З травня по вересень можна застосовувати добрива з вмістом азоту, а восени воно повинне містити калій і фосфор. Комплексні добрива можна вносити разом з поливною водою і при осінньому перекопуванні ділянки.

Пересадка

Сприятливий час для пересаджування рослин – весна. За весь весняно-літній період самшит встигне адаптуватися на новому місці, сформувати свою кореневу систему і добре підготуватися до зимових температур. При пересадці дорослої культури разом із земляною грудкою процедура пройде з мінімальним стресом для рослини.

Обрізка

Формуючу і коригуючи обрізку рекомендується проводити регулярно один раз на місяць. Перша стрижка проводиться у другій половині квітня або в першій половині травня. Рослина легко переносить цю процедуру, але для підтримки самшиту після стрижок потрібні додаткові поживні речовини і більш часті поливи. Обрізка перетворює деревця в різні геометричні фігури. Кулі, конуси або куби, які чудово виглядають на ділянці, але вимагають своєчасного коригування. Обрізці підлягають молоді пагони, які впливають на основну форму крони рослин.

Самшит взимку

Для насичення ґрунту вологою на довгий зимовий період рекомендується провести рясний полив в перший тиждень листопада і нанести шар мульчі в пристовбурні кола з торфу або хвої. Як укриття для самшиту використовують лапник, мішковину, нетканий матеріал в кілька шарів, лутрасил або агроволокно (спанбонд). Для збереження цілісності гілок їх рекомендується зв’язати або підв’язати до опори.

Розмноження самшиту

Живці самшиту

Розмноження насінням

Здатність насіння самшиту до проростання зберігається дуже нетривалий час, тому даний спосіб розмноження використовується не часто.

Свіжозібране насіння потрібно замочити в теплому водному розчині зі стимулятором росту на двадцять чотири години, після чого рідину зливають, а насіння розкладають на вологу тканину і прикривають такою ж зволоженою тканинною серветкою. Тканина повинна завжди бути злегка вологою протягом 20-30 днів. Цей час необхідний для появи білих паростків. Пророщене насіння паростками вниз висаджують в грунтосуміш з рівних частин піску і торфу і накривають поліетиленом або склом. До появи сходів ємність повинна знаходитися в теплій кімнаті в напівтіньовому місці. З появою сіянців плівку знімають, проводять регулярний полив і підживлення, а на початку травня переносять на відкритий грунт.

Розмноження живцями

Підготовлені живці також замочують на добу в розчині зі стимулятором росту, після чого висаджують в субстрат з компосту, листової землі і піску в однакових пропорціях і накривають великою пляшкою з пластика з обрізаним дном. Догляд полягає в зволоженні і провітрюванні. Коріння сформуються через 1-2 місяці. На зиму живці вкривають опалим листям або ялиновим гіллям.

Розмноження відведеннями

Навесні нижні пагони пришпилюють до землі і присипають. Поливи і підживлення проводяться регулярно до самої осені. Після вкорінення відводки відокремлюють і пересаджують.

Хвороби і шкідники

Можливі шкідники самшиту – самшитова галиця, павутинний кліщ, войлочник.

Галиця з приходом теплої літньої погоди відкладає на листках і пагонах велику кількість яєць, з яких згодом вилуплюються личинки, а потім утворюються дорослі комахи. Присутність шкідників помітне по масовому засиханню і обпаданню листя.

Зів’ялі пагони і здуття на листових пластинах сигналізують про присутність войлочніка. А непроханий гість павутинний кліщ зазвичай з’являється на рослині в сильну посуху і при високих температурах повітря.

Знищити всіх можливих шкідників можна за допомогою обприскувань спеціальними хімічними препаратами.  Буває достатньо однієї обробки, але в разі потреби можна її повторити ще через 10 днів.

Можливі захворювання – некроз пагонів і рак. На листках з’являються численні плями, а кінці паростків починають відмирати. Для позбавлення від некрозу проводиться багаторазова обробка рослини фунгіцидами. Ділянки деревця або чагарнику уражені раком рекомендується повністю видалити, а місця зрізів обробити одним з препаратів фунгіцидної дії.

Види і сорти самшиту

Види самшиту

Самшит вічнозелений (Buxus sempervirens) – найбільш поширений в Середземномор’ї і на Кавказі, де полюбляє рости в листяних і змішаних лісах. Дерево досягає висоти до 15 м, дуже рідко зустрічаються чагарникова форма цього виду. Пагони зелені прямі, чотиригранні. Листя супротивне, майже без черешків, гладке, блискуче, темно-зеленого кольору зверху і матового світло-зеленого і навіть жовтуватого – з нижньої сторони. Форма листя – витягнуто-еліптична, довжина досягає 1,5-3 см. Дрібні зелені квітки зібрані в невелике головчате суцвіття. Плід у вигляді кулястої коробочки невеликого розміру зі стулками, що розкриваються при дозріванні насіння. Всі частини самшиту вічнозеленого отруйні. Популярні сорти – Суффрутікоза, Блауер Хайнц, Елеганс.

Самшит дрібнолистний (Buxus microphylla) – на відміну від самшиту вічнозеленого цей вид більш морозостійкий. Це корейський або японський нащадок самшитів, що витримує взимку без укриття морози до 30 градусів, при цьому потребує укриття від яскравого весняного сонця. Популярні сорти – Вінтер Джем і Фолкнер.

Самшит колхидський, або кавказький (Buxus colchica) – цей вид повільно росте і є найдрібнолистним і зимостійким самшитом з усіх європейських видів. Живе до 600 років, досягаючи у висоту 15-20 м, діаметр стовбура біля основи – близько 30 см.

Самшит Балеарський (Buxus balearica) – цей вид росте на Балеарських островах, півдні Іспанії, Португалії і Атлаських гір, на півночі Марокко. Це найкрупнолистний вид: листя самшиту Балеарского досягає в довжину 4 см, а в ширину 3 см. Швидкоросла рослина, наділена надзвичайно високими декоративними якостями, але, на жаль, абсолютно не морозостійка.

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (1 голос: 5,00 з 5)
Loading...
Автор:

Категорії: Декоративні кущі

1 066

Залишити відповідь