Банан

Банан

Загальні відомості про банан

Банан (лат. Músa) – плід трав’янистої однойменної рослини, яка росте в тропічному кліматі. Налічується понад 40 видів бананів, проте для експорту і масового вживання вирощують штучно виведений сорт Musa paradisiaca. У деяких країнах культивування цього фрукта є основним джерелом державних надходжень в економіку.

Рослина вважається однією з найвищих в світі серед трав. Банан досягає у висоту 9 метрів. Плоди ростуть кистями і можуть включати від декількох десятків до сотень бананів. Залежно від сорту значно відрізняється колір, розмір і форма плоду. Однак найчастіше вони мають довгасту тригранну або циліндричну форму, довжиною від 3 до 40 см. Шкірка банана досить жорстка, а її колір може варіюватися від жовто-зеленого до червоно-коричневого відтінку. М’якоть плодів використовується в їжу і має відтінки білого, кремового, жовтого або оранжевого кольорів. Всередині у диких сортів банана знаходиться велика кількість насіння, іноді їх обсяг може бути значно більшим, ніж самої м’якоті. Окультурені ж види банана позбавлені насіння або ж вони представляють собою дуже дрібні, невідчутні на смак темні зернятка.

Банани добре ростуть у кислому дренованому грунті з багатим мінеральним складом, особливо важливий калій, азот і фосфор. В середньому плоди дозрівають протягом 10-15 місяців, а їх врожайність може досягати більше 400 центнерів з гектара. Окультурені сорти банана активно плодоносять протягом 5-6 років, в той час як дикі представники роду можуть приносити великий урожай більше 25 років. Для збільшення термінів зберігання і транспортування банани зрізають ще зеленими, коли вони стиглі тільки на 75%.

Банан вважається однією з найдавніших окультурених рослин. Його батьківщиною вважається Південно-Східна Азія і Малайський архіпелаг. Перші згадки про банан були знайдені вченими в писаннях буддистів, які відносяться до 5-4 ст. до н.е. Пізніше опис даного фрукта зустрічається в роботах древніх філософів Індії, Китаю, Греції та Риму. Вважається, що активне поширення бананів по континентах почалося з 650 р.

У країнах з тропічним кліматом фрукт дуже швидко став популярним. Північним же регіонам він був недоступний через складність транспортування і швидке псування під дією перепаду температур. Адже для збереження температура фруктів не повинна перевищувати 14 ° С. Ситуація кардинально змінилася в кінці 19 ст. з винаходом рефрижераторів і будівництвом залізниць. В даний час найбільшими експортерами бананів є Індія, Китай, Бразилія, Єгипет і Тайланд.

Банани в багатьох країнах світу є основним продуктом харчування, а його споживання в деяких країнах досягає 100 кг на людину в рік.

Існує дві головні групи їстівних бананів:

  • десертні – не вимагають термічної обробки, вживаються в сушеному, в’яленому і сирому вигляді. Їх м’якоть соковита і солодка;
  • плантани – вимагають термічної обробки (смаження, варіння або обробки парою). М’якоть у них несолодка, жорстка і з високим вмістом крохмалистих речовин. Часто цю видову групу бананів використовують як корм для тварин.

Як вибрати

При покупці бананів слід звертати увагу на хвостик. Він повинен бути зеленим, пружним і без ознак плісняви ​​або гниття. Та частина банана, де знаходиться м’якоть, не повинна мати пошкоджень і темних вм’ятин. Це може свідчити про те, що плоди були вдарені. М’якоть при цьому буде темного кольору. Якщо банан пружний, але на шкірці присутні невеликі темні цятки – це не ознака псування, а ознака того, що вони перестигли.

Як зберігати

При покупці недостиглих бананів, щоб вони швидко стали солодкими і смачними їх слід залишити на 1-2 дня при 20-22 °С. Ідеальною ж температурою для цього фрукта є 13 °С, тому при їх зберіганні в загальному відділі холодильника шкірка починає швидко темніти. Але, не дивлячись на це, всередині вони залишаються свіжими.

У кулінарії

У країнах помірної кліматичної зони банани вживаються як десерт і використовуються в сирому вигляді для приготування тортів, тістечок, цукерок, морозива, желе, мармеладу та інших солодких страв. У тропічних же країнах з бананів готують величезну кількість перших і других страв. При варінні фруктів в шкірці і смаженні очищеної м’якоті використовують сіль, перець, оцет, часник, оливкову олію, цибулю та інші прянощі.

Відображення в культурі

У країнах Європи і Північної Америки банан до початку 20 ст. сприймався як екзотичний фрукт жителів тропіків, де дикі племена ходять голяка. Використовуючи даний стереотип, танцівниця Жозефіна Бейкер прикрашала свій відкритий костюм бананами. Самим знаменитим зображенням фрукта стала обкладинка першого альбому групи The Velvet Underground. Також він був використаний в 2003 р групою Deep Purple при презентації альбому «Bananas».

Калорійність банана

У сирих бананах міститься 89 кКал. Це нежирний, але поживний продукт, так як в ньому відзначається підвищений вміст вуглеводів. Калорійність сушених бананів – 346 кКал на 100 г. А в приготованому банані 116 кКал на 100 г продукту. Калорійність бананового соку порівняно невисока – всього 48 кКал на 100 г. У помірних кількостях банан не принесе шкоди вашій фігурі.

Харчова цінність в 100 грамах:

Білки, гр Жири, гр Вуглеводи, гр Зола, гр Вода, гр Калорійність, кКал
1,5 0,1 21,8 0,9 74,0 90

Банани

Корисні властивості банана

Склад і наявність корисних речовин

До складу бананів входить великий набір вітамінів (В1, В2, В3, В9, А, РР, С, Е), макро- і мікроелементів (кальцій, калій, натрій, магній, фосфор, мідь, залізо, цинк).

Корисні і лікувальні властивості

Банани відносяться до високоенергетичних продуктів, вживання яких дуже швидко підвищує рівень цукру в крові, тим самим вони надають заряд енергії для фізичних і розумових навантажень.

Введення в раціон харчування цього фрукта допомагає при лікуванні захворювань нирок, печінки, анемії, атеросклерозі, гіпертонії, депресії, печії, набряклості кінцівок, запорі. Це пов’язано з високим вмістом калію, заліза і цинку.

Вітаміни групи В позитивно впливають на нервову систему, заспокоюють її і нормалізують сон. При вживанні бананів збільшується рівень серотоніну в крові, що сприяє поліпшенню настрою і людина починає відчувати себе щасливішою. Це пов’язано з розщепленням білка триптофан.

Банани мають антисептичні та в’яжучі властивості, тому їх необхідно вживати при запаленні слизових оболонок шлунка і рота, ентеритах, при виразках шлунка і кишечника (тільки не в період загострення). Стиглі банани містять фруктозу, сахарозу і глюкозу, які дуже швидко всмоктуються в кров, отже при цукровому діабеті рекомендують вживати тільки недозрілі плоди.

Фрукти використовуються для приготування поживних, зволожуючих і пом’якшуючих масок для обличчя та волосся. За рахунок вітамінів на обличчі розгладжуються дрібні зморшки, і знімається запалення. Для приготування маски м’якоть одного банана потрібно ретельно розім’яти, додати в неї вершки (2 ст.л.) і мед (1 ч.л.). Всю суміш потрібно ретельно перемішати і нанести на шкіру на 10-15 хвилин. Після чого змити теплою водою.

Маски з бананів слід використовувати у випадках, якщо волосся сильно сухе або пошкоджене хімічною завивкою. Для її приготування потрібно в блендері змішати м’якоть банана (1 шт.), масло пророслих паростків пшениці (1 ч.л.) і мед (1 ст.л.), нанести на волосся і через 20 хвилин змити прохолодною водою.

Банановий коктейль

Небезпечні властивості банана

Банани можуть бути незвичні для шлунка і кишечника маленьких дітей, тому варто бути обережними з подібним ласощами, інакше все може закінчитися здуттям живота, коліками або навіть отруєнням.

Крім дітей від вживання цього фрукта слід утриматися людям з хворобами серцево-судинної системи. Особливо небезпечним є поєднання банана з такими хворобами як тромбофлебіт, ішемічна хвороба і в випадках підвищеного згортання крові. Це пов’язано з тим, що цей фрукт сприяє виведенню рідини з організму, що спричиняє згущення крові і можлива закупорка судин, це в свою чергу може стати причиною утворення тромбу. Подібний вплив на організм може значно погіршити стан хворого. Крім цього банан не рекомендується людям, які недавно перенесли інсульт або інфаркт.

Відомо, що цей фрукт багатий калієм, тому при надмірному вживанні може початися гіпервітаміноз вітаміну К, не забувайте про це.

Відео рецепт бананового смузі, який містить добову норму вітаміну С і добре піднімає імунітет в холодну пору року.

Loading...
Автор:

Категорії: Каталог фруктів

264

Залишити відповідь