Вкорінюємо живці винограду взимку

цибухи виноградуВиноград легко розмножується живцюванням в домашніх умовах. В основному виноградні живці пророщують взимку. У такого способу розмноження є переваги, головна з яких – стійкість до хвороб самостійно вирощеного посадкового матеріалу в порівнянні з купленим в розпліднику. Але, робити пророщування живців винограду треба згідно з технологією, тільки такий підхід буде гарантією того, що молода рослина буде сильною та здоровою.

Правила підготовки живців

живці виноградаУкорінюють виноградні живці частіше в холодний сезон, а в кінці весни або перші дні літа висаджують підрощені саджанці у відкритий ґрунт. Така методика має багато переваг в порівнянні з іншими, одна з яких – можливість збереження всіх сортових ознак материнської рослини. Проте, пророщувати живці винограду взимку треба правильно, так як у процесу є деякі складності, пов’язані зі зберіганням і подальшим вирощуванням чагарника.

Нарізка

нарізка живців виноградуПеред зимівлею винограду, десь в кінці осені, відмирають всі пошкоджені або ослаблені пагони. Тому саме в цей час рекомендують виконувати заготовку живців винограду – цибуху (здерев’янілого живця виноградної лози, який використовується для вегетативного розмноження винограду). Але, треба правильно зрізати пагони, щоб вони могли прорости взимку. Основні правила, відповідно до яких виконують нарізку цибухів:

 • Зрізають пагони на живці тільки після опадання листя з чагарнику.
 • Вибирають ті гілки, які під час плодоношення дають великі виноградні грона. З них отримують посадковий матеріал хорошої якості.
 • Зрізають ту лозу, яка найбільш пряма, без вигнутих частин.
 • Стебло повинне бути досить довге, так як від цього параметра залежить якість посадкового матеріалу.

Виконувати нарізку живців при температурі повітря нижче 0˚ C не можна!

Зберігання


Щоб живці можна було проростити, їх треба правильно зберігати, забезпечивши їм відповідний мікроклімат. Спершу всі цибухи розподіляють по сортовій приналежності – посадковий матеріал різних сортів разом не тримають. Всі нарізані і сортовані пагони щільно загортають поліетиленом. Зберігати до пророщування виноградний посадковий матеріал можна в таких умовах:

 • холодильне відділення;
 • підвальне приміщення;
 • закопаними в землі ( глибина 50 см) – якщо не думаєте пророщувати взимку.

У холодильнику залишають тоді, коли заготовлених пагонів небагато. Періодично під час зберігання виконують огляд цибухів. Якщо раптом почнуть набухати бруньки, то це говорить про надмірно високі показники градусника в місці їх зберігання. Якщо цибухи тримають в холодильнику, то треба знизити температуру, а якщо в льоху – треба перенести заготовки в більш прохолодне місце.

Підготовка до пророщування

підготовка живців до пророщуванняЯкщо цибухи в хорошому стані, їх підготувати до пророщування просто. Спершу перебирають пагони, прибираючи ті, які непридатні. Перевірку виконують ножем, роблячи поперечний зріз – коли всередині немає ознак вологи, стебло викидають, так як воно засохло. Також, непридатні до пророщування і ті, які на зрізі ненасичено зелені. Всі хороші цибухи ставлять у воду кімнатної (+ 18 … + 25˚ C) температури, в якій вони повинні бути 2 діб. Потім роблять розчин для прискореного пророщування – додають в воду стимулятор коренеутворення за інструкцією і відразу занурюють в нього цибухи.

Пророщування


Останній і найважливіший етап. Вибір методики пророщування виноградних цибухів залежить від можливостей садівника, а також кількості його вільного часу. Деякі з способів досить складні і вимагають великої кількості зусиль і дотримання певних умов. Щоб зрізані пагони проросли можна діяти згідно таких технік:

 • Кільчування – основа методики полягає у впливі різними температурами. Для прискореного утворення коренів підтримують + 25˚ C при вологості 90%. Щоб не розвивалися вічка, у верхній частині живця підтримують + 5˚ С. За 3 тижні з’являються корінці, а молоді рослини стають міцними і добре приживаються в грунті.
 • Висадка в контейнери – в родючий розпушений грунт стовбур заглиблюють під нахилом. Через місяць утворюється коріння, відбувається набухання бруньок.
 • У воді – цибухи занурюють у воду на 4 см. пророщування живцывПерша доба воду замінюють регулярно і промивають стовбур. Як тільки зі зрізу слиз перестане виділятися, рівень води підвищують до 8 см. У рідину додають порошок активованого вугілля і до появи коренів (4 тижні) підтримують постійний рівень води. Потім переносять цибухи в контейнери з родючим легким ґрунтом.
 • У торф’яних таблетках – після перевірки підготовлені пагони вставляють в таблетований торф, обертають вологою тканиною, а потім щільно загортають поліетиленом. Потрібно пильнувати, щоб тканина не просохла, тримають згорток в теплому, добре освітленому місці. Термін пророщування – 3 тижні. Потім висаджують у контейнери або відразу в грунт на вулиці.

Способи досить ефективні. Висаджують у відкритий грунт вже пророщені виноградні живці в період, коли температура повітря на вулиці не падає нижче, ніж + 5˚ C. Але, перед такою висадкою молоді рослини обов’язково гартують. Їх лишають протягом 7 діб в притіненому місці на вулиці, заносять в приміщення на ніч. Потім ще пару тижнів їх залишають на сонячних ділянках.

Якщо висадити молоді рослини відразу у відкритий грунт, без загартовування, вони ще 2 місяці будуть акліматизовуватися, а нормальний розвиток стартує тільки після закінчення зазначеного періоду.

Щоб виростити молодий виноградний кущ з цибуха треба дотримуватися простих умов, але складність полягає в тому, що правил пророщування багато. Проте, при їх дотриманні можна за зиму отримати хороший посадковий матеріал, у якого збережені всі ознаки материнської рослини. При такому укоріненні живців винограду в домашніх умовах отримують більш міцні і здорові рослини, ніж ті, які продають у спеціальних розплідниках

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (1 голос: 5,00 з 5)
Loading...
Автор:

Категорії: Плодові дерева і кущі, Сад і город, Ягідник

366

Залишити відповідь