Суниця
Суниця – багаторічна трав’яниста рослина сімейства розоцвітих заввишки до 20 см. Кореневище коротке, косе, з численним додатковим коричнево-бурим, тонким корінням. Стебло прямостояче, покрите волосками. Листя на довгих черешках, трійчасте, зверху темно-зелене, знизу сизувато-зелене, мʼякоопушене. З пазух прикореневого листя розвиваються укоріненні пагони. Цвіте з травня по липень. Квітки білі, розташовані на довгих квітконіжках. Плід дозріває в липні – вересні.
Суниця лісова зростає на сонячних схилах, пагорбах, лісових галявинах, вирубках, узліссях і в світлих лісах. Часто зустрічається у вигляді заростей. Розмножується вегетативно.
Лікарською сировиною служать зрілі плоди і листя. Ягоди заготовляють рано вранці, коли зійде роса, або в кінці дня, так як зібрані в період роси вони швидко псуються, а в спеку в’януть.
Добре висушені ягоди повинні розсипатися. Листя збирають під період цвітіння рослини з черешком довжиною не більше 1 см. Сушать відразу на відкритому повітрі в тіні або в добре провітрюваному приміщенні, розсипаючи тонким шаром і періодично перемішуючи. Листя зберігають у мішечках не більше 1 року, ягоди – 2 роки.
Калорійність суниці
Калорійність свіжої суниці – 41 кКал на 100 г продукту. Вона відрізняється підвищеним вмістом вуглеводів, тому її вживання у великих кількостях може стати причиною появи зайвих кілограмів. Калорійність суничного соку також становить 41 кКал, а 100 г суничного киселю збагатить організм на 51 кКал.
Харчова цінність в 100 грамах:
Білки, гр | Жири, гр | Вуглеводи, гр | Зола, гр | Вода, гр | Калорійність, кКал |
0,8 | 0,4 | 7,5 | 0,4 | 87,5 | 41 |
Корисні властивості суниці
В суниці містяться цукри, органічні кислоти, клітковина, пектинові, дубильні, азотисті речовини, алкалоїди, солі заліза, фосфору, кальцію, кобальту, марганцю, вітаміни групи В, каротин, аскорбінова і фолієва кислоти. У листі-аскорбінова кислота, дубильні речовини, ефірне масло і мало алкалоїдів.
Свіжі плоди і відвар сушених ягід позитивно впливають на травлення, втамовують спрагу, збуджують голод, усувають запальні і виразкові процеси в шлунково-кишковому тракті, жовчо- і сечовивідних шляхах. Суниця корисна при гастритах, колітах і дизентерії.
Свіжі плоди – хороший засіб для лікування недокрів’я. Листя суниці вживають при атеросклерозі, захворюваннях нирок, сечового міхура і селезінки, при бронхіальній астмі, гемороїдальних і маткових кровотечах, каменях і піску в нирках. Їх використовують як сечогінний засіб, при порушеннях сольового обміну, для зниження артеріального тиску.
Настій із листя допомагає при колітах, гастритах, бронхіальній астмі, жовчнокам’яній хворобі, сприяє поліпшенню сну, нормалізує перистальтику. Крім того, настій розширює кровоносні судини, підвищує загальний тонус організму. Листя суниці покращує обмін речовин та входять до складу вітамінних чаїв, які мають загальнозміцнюючу, кровотворну і протисклеротичну дії.
Як джерело вітамінів приймають відвар листя і плодів суниці. Готують його так: 20 г сухої подрібненої сировини заливають 1 склянкою гарячої води і кип’ятять 10 хвилин, після чого настоюють протягом 2 годин, проціджують і приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день. Аналогічно приймають відвар при атеросклерозі, ішемічній хворобі серця і аритмії.
Для лікування гіпертонічної хвороби корисно приймати настій листя суниці. Для цього 20 г сухої подрібненої сировини настоюють 2 години в 1 склянці окропу, проціджують і п’ють по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.
Як загальнозміцнюючий засіб при розумовій перевтомі і недокрів’ї приймають відвар листя суниці: 20 г сухої подрібненої сировини заливають 1 склянкою гарячої води і кип’ятять 5-10 хвилин, після чого настоюють протягом 2 годин, проціджують і приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день . При захворюваннях селезінки відвар листя приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.
Для збудження апетиту при ентероколіті, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки настій листя суниці п’ють по 1 столвій ложці 3-4 рази на день. Цей же настій корисний у вигляді примочок при кровоточивості гемороїдального вузла. При захворюваннях жовчовивідних шляхів такий настій приймають по 1/2 склянки 3-4 рази на день до їжі. При бронхіті добре допомагає відвар листя кореневищ суниці. Готують його так: 20 г сухої подрібненої сировини заливають 1 склянкою гарячої води і кип’ятять 15 хвилин, потім проціджують і доводять об’єм рідини до початкового рівня кип’яченою водою. Приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.
Відвар листя і плодів суниці допомагає при захворюваннях нирок, сечового міхура, нічному нетриманні сечі і використовується як сечогінний засіб при порушенні сольового обміну. Для цього 20 г сухої подрібненої сировини заливають 1 склянкою гарячої води і кип’ятять 5-10 хвилин, потім настоюють протягом 2 годин, проціджують і доводять об’єм рідини до початкового кип’яченою водою. П’ють по 1 столовій ложці 3 рази на день.
Приймають настій листя суниці при сечокам’яній хворобі з лікувальною і профілактичною метою, особливо в передопераційному періоді, коли не встановлено тип каменів: 20 г сухої подрібненої сировини настоюють 2 години в 1 склянці окропу, проціджують і п’ють по 1 столовій ложці 4 рази на день.
Небезпечні властивості суниці
Вживання суниці у великій кількості може викликати побічний ефект – почервоніння шкіри, свербіж, висип, запаморочення, потяг до блювання та масу інших неприємних відчуттів, які проходять з припиненням вживання ягід.
Суницю не бажано їсти при вагітності, так як її маленьке насіння є сильним алергеном. Крім того, вона подразнює слизову кишківника і не рекомендуюється до вживання при загостреннях захворювань шлунково-кишкового тракту, а також при ниркових та печінкових кольках, дискінезії жовчних шляхів, панкреатиті.
Відео розповість про те, як виростити великі і смачні ягоди суниці з задоволенням. Крім того, переглянувши відео, ви дізнаєтеся, в чому різниця між полуницею і суницею.
Залишити відповідь