Секрети правильної обрізки винограду

обрізка виноградуЩоб виноградна лоза добре росла і давала багатий урожай, їй потрібна правильна обрізка. Без цієї процедури рослина формує занадто багато зав’язей, які вона не в змозі забезпечити повноцінним харчуванням. Тому з кожним роком гілки стають все довшими. При цьому розміри ягід зменшуються, а смакові якості погіршуються. Обрізку проводять щороку навесні і восени.

Необхідність обрізки

Особливість винограду в тому, що його пагони утворюються і ростуть постійно. В результаті їх нерівномірного і безладного зростання бруньки, що формують грону, утворюються слабкими і рідкими.  Поживні речовини по виноградній лозі направляються спочатку до верхніх гілок, що розвиваються. Якщо їх дуже багато, рослина не в змозі забезпечити всіх повноцінним харчуванням. Тому на плодоношення у лози не залишається сил і з’являється мало суцвіть, а ягоди стають дрібними і несмачними.

необхідність обрізки виноградуПісля обрізання зайвих гілок на лозі залишаються тільки найсильніші пагони. Всі зламані, нерозвинені відгалуження видаляють. Тоді рослина дає хороший урожай. Ягоди виростають великими і солодкими.

При правильно проведеній процедурі вдається досягти наступних цілей:

  • видалити пошкоджені, хворі і підмерзлі гілки;
  • сформувати правильний кущ;
  • підвищити врожай;
  • отримати більш високі смакові характеристики;
  • зберегти ознаки сорту

Терміни обрізки

терміни обрізкиПроцедуру видалення непотрібних гілок проводять з першого року вирощування рослини. При цьому молоді кущі обрізають з метою правильного формування. Для дорослої лози, яка вже плодоносить, обрізку проводять для поліпшення смакових якостей ягід. Зі старих кущів гілки зрізають, щоб продовжити термін плодоношення рослини.

Терміни проведення процедури визначаються сортовими особливостями лози. На початок проведення обрізки впливають особливості клімату та погодні умови в регіоні вирощування:

  1. Восени рослину обрізають в жовтні, поки не прийшли перші заморозки. В цьому випадку прибирають тільки зелені гілки, які не встигли дозріти до осені. Коричневі пружні відгалуження не чіпають.
  2. Через кілька днів після підготовчої обрізки проводять основну процедуру. Кращий час для неї – після настання перших заморозків. Під час цієї обрізки видаляють слабкі і тонкі гілки, сильні та міцні – просто вкорочують.

Навесні видалення гілок проводять тільки в тому випадку, якщо процедура не була проведена восени. Краще це робити до початку сокоруху, але після відступу найсильніших морозів. В цей час за лозою простіше доглядати. Ризик занести інфекцію в рану мінімальний.

Обрізка для формування куща

обрізка та формування чагарникаВсю роботу проводять гостро наточеним інструментом. Перевірити якість заточування можна на аркуші паперу. Якщо секатор не зажовує його, інструментом можна працювати. Секатори, пилки та ножі обов’язково дезінфікують. Для цього ріжучі кромки протирають спиртовим розчином. Ідеальний зріз має бути рівним, без зазубрин, зажованих волокон або тріщин.

Тупим і брудним інструментом обрізати лозу не можна. Занесена в рану інфекція здатна загубити або послабити всю рослину.

Для формування куща спочатку позбуваються від всіх пошкоджених гілок. Видаленню підлягають зламані і хворі пагони. При цьому не беруть до уваги обрану схему обрізки. Потім вкорочують здорові гілки, залишаючи на кожній групі не більше 12 вічок. Занадто довгі пагони послаблюють рослину.

Особливо акуратно працюють з відгалуженнями, які вже почали плодоношення в поточному році. При їх обрізці намагаються не пошкодити основу. Довжина однорічного відгалуження не повинна перевищувати 70 см. Пагони, які розташовуються на мінімальній відстані від штамба (частина стовбура від кореневої шийки до першої скелетної гілки) намагаються максимально зберегти.

Діаметр пагонів, що залишилися повинен становити не менше 5 мм. Занадто тонкі гілки відрізають. Також позбавляються від товстих гілок, діаметр яких перевищує 1 см.

Формування винограду в залежності від віку лози


Для щойно посаджених молодих рослин під час весняної обрізки верхню частину основного пагона зрізають, залишаючи 2 бруньки, що знаходяться внизу. Вони дадуть початок двом паросткам, зростаючим в протилежні сторони. Восени, коли опаде листя, на одному з них залишають 2 бруньки, а на іншому – 4 . В кінці осені лозу знімають і вкривають.

З настанням весни укриття прибирають. Лозу підв’язують до підпори, направляючи пагони в протилежні сторони. Відрослі протягом літа від основних пагонів відгалуження направляють вертикально вгору або з невеликим нахилом. Восени на довгому рукаві залишають 2 гілки, вирівнюючи довжину рукавів.

Потім вкорочують гілки, які росли вертикально. На розташованих ближче до центральної частини куща залишають 2 бруньки. З них утворяться паростки заміщення. На інших залишають по 4 бруньки. На наступний рік на них будуть формуватися виноградні грони.

формування виноградуУ третій і наступні роки навесні підв’язують довгі плодові гілки горизонтально до підпори. Верхівки при цьому направляють в протилежні сторони. Бруньки заміщення залишають рости вгору. Влітку з усіх них з’являться пагони. У серпні стебла вкорочують на 20 см. Це збільшить урожай і поліпшить якість ягід.

В процесі осінньої обрізки відплодивші гілки по краях зрізають разом з частиною рукава. Тоді на кожній стороні залишиться по одному головному паростку з двома вертикальними відгалуженнями. Їх обрізають по схемі попереднього року. Пагони, що знаходиться ближче до центру, обрізають до 2 бруньок. На далеких залишають по 4.

Важливо!

Якщо зима в регіоні вирощування холодна, можна залишати більше бруньок. При цьому їх кількість не повинна бути більше 10.

Основні помилки

Багато недосвідчених садівників шкодують зрізати гілки занадто сильно. Вони підстригають тільки верхівки. Це призводить до загущення лози, зменшення кількості світла і нестачі поживних речовин. В результаті рослина уповільнюється в зростанні, ягоди дрібнішають і стають кислими.

Іншою помилкою є видалення тільки товстих або тонких і слабких пагонів. Правильно вирізати тільки відплодивші гілки і тонкі, загущаючі кущ пагони. Після обрізки повинен залишитися кущ з двома основними відгалуженнями і відросшими на них однорічними пагонами.

помилки обрізкиПеньки після обрізки не залишають на однорічних гілках. Вони провокують утворення гнилі. Можна залишити невеликий пеньок лише при видаленні старої і товстої гілки.

На кущі не можна залишати пагони другого порядку, що розвиваються з пазух листя від однорічних бруньок. Вони збільшують густоту і забирають ресурси на свій розвиток. Їм дозволяється відрости до другого листка і прищипують верхівку.

На закінчення

Обрізка винограду дуже важлива для отримання гарного врожаю. При її проведенні дотримуються рекомендовані терміни. Сміття після обрізки обов’язково спалюють, щоб не провокувати захворювання рослин. З урахуванням всіх рекомендацій виконати процедуру можна навіть при мінімальному досвіді. Тоді на наступний рік лоза буде добре розвиватися і дасть багато смачних ягід.

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (1 голос: 5,00 з 5)
Loading...
Автор:

Категорії: Плодові дерева і кущі, Сад і город, Ягідник

137

Залишити відповідь