Юка слонова

юка слонова

Юка слонова (Yucca elephantipes) – деревоподібна вічнозелена рослина з сімейства Спаржевих, родом з Гватемали і Мексики. Однимією з головних відмінностей даного виду є стовбур, що нагадує слонову ногу. В природних умовах рослина досягає висоти близько 9 м, а діаметр в основі стовбура – близько 4,5 м.

Верхня частина рослини складається з декількох прямих густо зростаючих молодих гілок, покритих шкірястим яскраво-зеленим листям з глянцевою поверхнею. Їх ширина близько 10 см, а довжина перевищує 1 м. У літні місяці починається період цвітіння юки. На довгих (90-100 см в довжину) квітконосах з’являються суцвіття з білих дзвоноподібних квіток великого розміру, після чого формуються плоди овальної форми довжиною від 2 до 2,5 см.

Догляд за юкою слоновою в домашніх умовах

Юка слонова при правильному догляді чудово себе почуває в ролі кімнатної рослини. Основні правила догляду за квіткою нескладні і під силу кожному квітникарю, незалежно від досвіду в квітникарстві.

Місцезнаходження та освітлення

Юка слонова догляд

Юка – світлолюбна рослина, якій необхідне яскраве сонячне освітлення протягом 10-12 годин в день. Прямі сонячні промені квітці не небезпечнийі, а ось тіньові умови негативно позначаться на зовнішньому вигляді листової частини. Нетривалий період невеликої півтіньі в рідких випадках допускається. Місцем вирощування можуть бути підвіконня на південній, східній і західній стороні кімнати.

У теплий сезон рослину можна розміщувати на відкритому повітрі. У період коротких світлових днів юцці необхідне додаткове освітлення.

Температура

Сприятлива температура для слонової юки не повинна виходити за межі 20-25 градусів тепла. Більш високі температурні показники рослина не любить і не перенесе без регулярних провітрювань. Свіже повітря  для квітки необхідне, а ось холодні пориви вітру та протяги – небажані.

Взимку, коли кімнатна рослина переходить в період спокою, утримувати її рекомендується в прохолодному приміщенні з температурою від 10 до 20 градусів тепла. Ріст пагонів у ці місяці припиняється.

Полив

юка полив

Поливна вода повинна бути відстояною і помірною по температурі (від 18 до 22 градусів). Юку рекомендується поливати тільки після просихання верхнього шару субстрату приблизно на півсантиметра. Грунт не повинен бути постійно вологим або довгий час сухим. Обидва стани небезпечні для розвитку кімнатної квітки.

Полив рослини, коли вона знаходиться в стані спокою, повинен бути дуже рідким і з меншим об’ємом води.

Вологість повітря

Додаткове зволоження слонової юки у вигляді обприскувань рекомендується тільки в зимовий період, коли кімната обігрівається за допомогою центрального опалення або електроприладів, і повітря стає сухим.

Грунт

Рекомендований склад грунтової суміші для вирощування юки слонової: 3 частини дернової землі, по 2 частини крупного річкового піску і листової землі. Грунт повинен бути поживним, пухким, нейтральним за складом і з хорошою прохідністю вологи і повітря. Купуючи готову грунтову суміш для пальм, рекомендується додавати в неї невелику кількість піску.

Квітковий горщик потрібен високий і об’ємний. Так як юка – рослина досить важка, а грунт для неї легкий, то при посадці на дно ємності потрібно покласти шар великої гальки або дрібні шматки граніту (для обважнення), а потім дренажний шар. Це не дасть квітці перекинутися через свою тяжкість.

Підживлення і добрива

Комплексне підживлення для кімнатних листяних рослин вноситься в ґрунт з рослиною протягом усього вегетаційного періоду раз в 2 тижні. Восени і взимку вносити добрива не потрібно.

Обрізка юки слонової

У природі слонова юка досягає дуже високого зросту, а в домашніх умовах, по мірі розвитку рослини, висоти кімнати теж стає замало. В якості запобіжних заходів рекомендується час від часу проводити обрізку верхньої частині рослини. Ця процедура ніяк не зашкодить квітці, а її розвиток продовжиться за рахунок появи молодих бічних пагонів. Важливо, щоб обрізка проводилася до початку вегетаційного періоду.

Пересадка

Юка слонова пересадка

Так як молоді рослини ростуть дуже швидко, то в перші роки їх необхідно пересаджувати кожен сезон в квіткові горщики більшого обсягу і розміру. З віком частота пересадок зменшується, а дорослим культурам ця процедура стає взагалі не потрібна. Зрілим великим рослинам буде досить час від часу замінювати верхній шар старого грунту новим.

Розмноження юки слонової

Юка розмноження

Насіннєвий спосіб розмноження непопулярний через низьку схожість насіння, яка з кожним роком значно знижується.

Спосіб розмноження верхівковими живцями використовується досить часто. Верхівки пагонів потрібно укоренити у вологому піску, а потім висадити в звичайну ґрунтову суміш.

Найпоширенішим способом є розмноження частинами стовбура, які можна отримати при обрізанні  рослини, що сильно розрослася. Стовбуровий фрагмент довжиною не менше 10 см поміщають у вологий пісок і залишають там до появи коренів.

Хвороби і шкідники

Основні шкідники – павутинний кліщ і щитівка. Позбутися від них можна тільки за допомогою хімічних препаратів з відповідною дією. «Актеллік» – надійний і перевірений засіб для боротьби з цими комахами.

Основні хвороби – коренева гниль і плямистість листя. Причиною цих захворювань є неправильний (надмірний) полив і низька температура повітря в приміщенні. Порушення правил догляду можуть призвести до гниття стовбурової частини квітки. При початкових проявах захворювань рекомендується провести оновлення рослини. Верхівку кімнатної рослини або здорову частину стовбура потрібно помістити у вологий пісок для утворення нових коренів. При сильних ураженнях юку врятувати дуже важко.

Юка слонова – особливості та умови вирощування (відео)

Loading...
Автор:

Категорії: Декоративно-листяні

438

Залишити відповідь