Півонії

Півонії

Півонії – прекрасні багаторічні квіти, які безсумнівно стануть прикрасою вашого саду. Недарма квіти півонії користуються величезною популярністю у садівників, оскільки в догляді і вирощуванні вони невибагливі, а своїми прекрасними квітами будуть милувати вас протягом 15-20 років. Півонії багато років ростуть на одному місці і не вимагають пересадки.

Те, як ми доглядаємо за півоніями, безпосередньо впливає на їхнє цвітіння, час життя і декоративність. Догляд за півонією включає в себе прополку, розпушування землі і регулярні поливи.

Посадка півонії

Півонія відмінно приживається на суглинистому, пухкому грунті. Важка (глиниста) земля вимагає глибокої обробки (50-60 см), з подальшим додаванням піску, компосту, торфу та перегною. Півонії потребують легкої півтіні, але в цілому ділянка повинна бути сонячною, без перезволоження грунту – надмірна волога згубна для півонії.

Розмножують півонії в основному саджанцями певного сорту. Їм одразу потрібно виділити спеціальне місце, оскільки рослина дуже не любить пересадки – вона може перестати цвісти протягом декількох років. Пересадка квітки передбачає поділ кореневища, але не раніше, ніж через 10-15 років. Півонія вельми тендітна рослина, тому всі процеси робляться максимально акуратно.

Садити або пересаджувати півонію потрібно тільки восени. Посадку краще здійснювати під кінець серпня або початок вересня, щоб рослина встигла прижитися до холодів. Іноді посадку проводять навесні. І тільки через 5 років можна ділити кущі.

Техніка посадки

Посадка півонії

Посадкова яма для квітки повинна бути глибиною близько 80 см (не більше метра), ширина – близько 70 см, оскільки півонія своїм корінням досить глибоко проникає в землю і воно досить швидко поширюються. Виконання таких вимог забезпечує рослині зростання протягом тривалого періоду. У разі посадки на ділянці декількох кущів, проміжок між кожним повинен становити близько 1 метра.

Підготовлена ​​яма заповнюється компостом – не більше 3 відер гною, деревна зола і суперфосфат – 500 гр, вапно – до 100 гр. Суміш гарненько змішується з землею з ямки. Бруньки, після висадки, повинні бути на рівні ґрунту.

На дно ями укладають гній, його щільна частина має становити 10 см. Потім все засипається 20 см шаром землі, далі йде етап ущільнення. Потім потрібно горбком висипати підготовлений грунт і ретельно полити водою, щоб все добре ущільнити. В середину пагорба ставлять кущ таким чином, щоб бруньки виявилися на одному рівні з краєм ями. Коріння слід засипати грунтом, заповнивши всю порожнечу. Квітку після висадки неодмінно потрібно полити.

Якщо кущ півонії опустився і бруньки виявилися нижче рівня ямки, то необхідно обережно підтягнути рослину догори, підсипаючи землею. Над основою рослини робиться насип невеликого розміру. Важливо, щоб бруньки були поглиблені не більше, ніж на 2,5 см, оскільки при дуже глибокій посадці півонії довго не зможуть зацвісти, а буває, що і не зацвітуть зовсім. Взимку, коли грунт промерзає, висаджені півонії слід укрити сухим листям. Навесні сухе листя і гілки акуратно прибирають, щоб не пошкодити молоді пагони.

Догляд за півоніями: вирощування, обрізка

Півонії догляд

У перше літо, відразу після посадки, у півоній обрізають бутони, щоб цвітіння не послаблювало молоді кущики. На другий рік теж частково видаляють квітки. Щоб квітка була великою, як можна раніше зрізають бутони, розташовані з боків. Під час зрізання квітів, залишають пагони з 4 листочками, інакше цвітіння півоній на наступний рік буде значно слабкішим.

Важливо в літній період тримати землю в помірній вологості, особливо в перший рік після пересадки. Добриво застосовують тільки через 2 роки після висадки. Осінь чи рання весна підходить для підживлення кущів відром компосту. Під час вегетації радять застосовувати повний комплекс мінеральних добрив (100 гр на квадратний метр).

Розмноження півоній

Живці півонії

Півонії можна швидко розмножити не тільки розподілом саджанців, а й іншими методами.

Навесні, після того як зійшов сніг, для розмноження використовуються бруньки відновлення, вони розташовуються безпосередньо біля кореня. Потрібно відділити їх від землі, відрізати разом з молодими додатковим корінням і частиною стебла. Обрізається тільки половина всіх бруньок. Вони висаджуються в підготовлену суміш – пісок, перегній, дерновий грунт. Верхня частина бруньок повинна розташовуватися на рівні поверхні землі.

Режим вкорінення кущів: вологість повітря – 80-90%, температурний режим – 18-20 градусів. Укорінення завершується приблизно через 40 днів. Добре вкорінюються і брунькові живці, які зрізають в самому кінці липня – початку серпня. Бруньки зрізають з невеликою частиною кореня (від 3 до 5 см). Потім основу куща засипають новим грунтом.

Повноцінний квітучий кущ півонії формується протягом 3-4 років.

Якщо робиться розмноження відводками, то вирослі стеблинки обробляються розчином, в який входить торф, листяна земля і пісок. Горбок повинен бути висотою в 30-35 см. Робиться така процедура навесні. Можна на кущ півонії поставити ящик без дна, розміри якого 50х50х35 см. Коли стебло почне відростати, його потрібно заповнювати сумішшю в міру зростання. Вона повинна бути весь час злегка вологою. В кінці осені, укріплені стеблинки підрізають біля самої землі і висаджують окремо.

Ще використовують стеблові живці. Їх слід підготувати ще до початку періоду цвітіння (кінець травня – початок червня). Використовуються вони з серединної області паростка, щоб кожен пагон мав два міжвузля. Листочки верхніх міжвузлів зрізають на третю частину довжини, а нижні листки зрізають повністю. Живці висаджуються в ящик, який наповнений заздалегідь промитими піском. Глибина посадки – від 2,5 до 3,5 см. Протягом 14 днів живці повинні перебувати в тіні, провітрюватися і міститися в умовах підвищеної вологи. Як правило, зміцнюється тільки половина живців.

При розподілі великих кущів завжди будуть зламані кореневища без видимих бруньок. Але є і сплячі бруньки, тому поламане коріння не потрібно викидати. Пошкоджені місця обрізаються за допомогою гострого ножа, коріння ріжуть на частини, кожна близько 6-7 см довжиною. Зрізані частини припудрують деревним вугіллям, підсушують і висаджуються на невелику глибину. Земля при висадці повинна бути вологою. Деяке коріння зможе дати пагони на другий рік.

Насіння півонії

Також півонії можна розмножити насінням. Посів роблять зазвичай на початку осені. Для цих цілей використовують кімнатне помешкання або ящик з піском, розташований в приміщенні теплиці. Температурний режим для утримання –  + 15-20 градусів. Через 35-40 днів, коли з’являються перші корінці, ємність з висіяним насінням слід перенести туди, де не більше 1-5 градусів тепла. Ще корінці можна закопати прямо в сніг, і через 2 тижні знову помістити в тепличні умови, де незабаром і з’являться перші сходи. Пісок необхідно тримати в стані постійної вологості. Сіяти можна безпосередньо у відкритий грунт відразу ж після дозрівання насіння. У травні рослина сходить. Такий метод має низьку схожість насіння, на відміну від першого варіанту. Півонії зацвітають лише на четвертий, а то і на п’ятий рік після посадки.

Хвороби і шкідники півоній

У багатьох квітникарів дуже часто виникає питання: чому півонії не цвітуть? Причини бувають різними: старий кущ, занадто глибоко висаджений квітка, необхідність пересадки, молодий кущ і йому ще рано цвісти, занадто кисла або “переживленний” грунт, пересохлий грунт, бруньки підмерзли взимку, квітка постраждала під час весняних заморозків, рослина захворіла.

Найпоширеніша хвороба квітки – сіра гниль. Їй сприяє дощ, вітер, тепла сира погода, мурахи в бутонах. Першою ознакою захворювання є раптове в’янення стебел. При сильному пораженні сірою гниллю кущі просто розпадаються. Щоб уникнути проблем, потрібно дотримуватися правильної агротехніки. Хворі квітки потрібно поливати навесні, а під час вегетації обприскувати органічними фунгіцидами. Також рекомендується посипати деревною золою землю навколо півоній, приблизно 200 гр на квадратний метр.

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (проголосуй)
Loading...
Автор:

Категорії: Квітник і ландшафт

951

Залишити відповідь