Капуста савойська: особливості вирощування

савойська капустаКапуста савойська відрізняється холодостійкістю і світлолюбністю, гарно  переносить підвищену вологість, однак висуває особливі вимоги до грунту. В цілому, вирощування савойської капусти схоже з вирощуванням білокачанної. Ця рослина любить вологу, розпушування, підживлення, світло і простір.

У країнах з холодним кліматом савойскую капусту зазвичай культивують через розсаду.

Вирощування розсади

Час посіву насіння на розсаду визначається сортом капусти і кліматичними особливостями місця, де капуста буде рости. Ранньостиглі сорти зазвичай висівають у другій декаді березня, середньостиглі – з середини березня до середини квітня, пізні – на початку квітня. Період до висадки розсади на грядки у цієї культури становить 30-50 днів.

Грунт

Субстрат для розсади має бути м’який, але не надто пухкий. Головний компонент грунту – торф – повинен становити не менше 80%. Крім того, в грунт потрібно додати пісок (близько 5%) і дернову землю (близько 20%). На кожен кілограм грунтосуміші бажано додати 1 столову ложку золи – вона послужить і добривом, і захистом від чорної ніжки.

Посадка насіння

Висаджується насіння в контейнери або окремі стаканчики на глибину в 1 см. До і після посіву грунт рясно поливається і закривається плівкою. Оптимальна температура для проростання насіння становить + 18 … + 20оC. Через 5-7 днів паростки савойської капусти з’являються на поверхні грунту, тоді плівку знімають і підтримують температуру в кімнаті днем ​​на позначці + 15 … + 16оC градусів, вночі + 8 … + 10оC градусів. Освітлення рослинам необхідне не менше 12 годин на добу. Тому до того, як настане час пікірувати розсаду, їй необхідно організувати досвічування. Для цього можна використовувати просту люмінесцентну лампу.

Полив

Зволоження грунту роблять у міру підсихання верхнього шару грунту невеликими порціями. Температура води для поливу повинна бути на 2-3 градуси вище, ніж температура грунту. Ні пересушувати, ні заливати землю не можна – грунт повинен бути стабільно вологим. Після кожного поливу землю потрібно трохи рихлити, щоб не застоювалась вода.

розсада капустиПісля того як з’явилися перші сходи, їх проріджують, щоб відстань між ними була не менше 2 см. Через 7-8 днів, коли саджанці підростуть і зміцніють, їх пікірують і розсаджують в касети з відстанню 3 см один від одного. Поглиблювати розсаду потрібно до сім’ядоль. Ще через 2 тижні розсаду необхідно пересадити в окремі ємності з попередньою обробкою слабким розчином мідного купоросу або іншим препаратом, який допоможе захистити розсаду від грибних захворювань. При вирощуванні розсади без пікіровки, насіння відразу висаджуються в стаканчики або невеликі горщики.

Загартовування

Загартовування розсади починають за 8-10 днів до висаджування на грядки: в перші два дні достатньо на 3-5 годин відкривати кватирку в приміщенні, де знаходиться розсада; потім кілька днів потрібно виносити її на вулицю, прикриваючи марлею від прямих сонячних променів; на 5-6-й день виставляють розсаду на вулицю на весь час до посадки та скорочують частоту поливу, але не дозволяють грунтові пересихати.

Підживлення

Розсада савойської капусти потребує підживлення. Одразу після пікіровки використовується аміачна селітра (2 г), калійні добрива і суперфосфат (4 г), розчинені в 1 л води. Через 2 тижні підживлення проводять тими ж добривами, тільки їх концентрація збільшується в 2 рази. За 2-4 дні до висаджування у відкритий грунт використовують калійні добрива (8 г), суперфосфат (4-5 г), аміачну селітру (3 г), розведені в 1 л води. Можна використовувати і готове комплексне добриво для овочевих культур.

Агротехніка

Правильний вибір місця для вирощування савойської капусти дуже важливий, так як це дозволить не тільки полегшити догляд, а й отримати гарний урожай. Савойська капуста буде добре рости на ділянках, на яких раніше вирощувалися зернові або бобові культури, а також огірки, цибуля, картопля, буряк, томати. Не можна вирощувати савойскую капусту відразу після ріпи, редьки, редису, брукви, крес-салату. Також не варто вирощувати савойскую капусту на одному місці більше трьох років поспіль.

Для вирощування цієї культури найкраще підходять суглинні, супіщані, нейтральні, дерново-підзолисті ґрунти. Не підходить для вирощування земля з високим вмістом глини. Місце, на якому буде рости капуста, має бути добре освітленим і досить просторим. Лужність ґрунту для савойської капусти повинна бути слабокислою (pH 5,0-5,8). Якщо це необхідно, то для зниження кислотності в грунт з осені додають доломітове борошно.

Вапнування грунтуЗ осені необхідно підготувати землю для посадки: глибоко зорати, внести органічні (компост, гній) і мінеральні (суперфосфат, хлористий калій) добрива. Навесні для отримання щедрого врожаю землю необхідно підживити аміачною селітрою.

Висадку у відкритий грунт розсади савойської капусти зазвичай проводять в травні після того, як мине загроза поворотних заморозків. Садити краще в похмурий або вечірній час. Розсада до моменту висадки в грунт повинна досягти 15-20 см у висоту, бути темно-зеленого кольору, мати добре розвинене коріння, не пересохлі стебла і по 4-7 листочків.

Досвідчені городники рекомендують перед висадкою розсади ділянку присипати сухим ґрунтом або органічним компостом (наприклад, подрібненими бур’янами). Такий метод допомагає волозі краще затримуватися в грунті, а також забезпечить молоду капусту поживними речовинами, захистом від бур’янів і утворення твердої земляної кірки.

Лунки для висадки розсади розташовують на відстані 40 см один від одного, краще – в шаховому порядку, щоб забезпечити майбутнім качанам більше простору. Глибина лунки повинна відповідати висоті стінок ємності, в якій росла розсада. Висаджують її, присипаючи грунтом до нижнього листочка. У перший час після висадки на грядки молодим рослинам потрібно притінення.

Полив і підгортання

Рясний полив необхідний в червні, якщо сорти раннього терміну дозрівання, і в серпні – при вирощуванні пізньостиглих гібридів. Поливають савойскую капусту кожен день в перші 2-3 тижні після висадки з розрахунку на 1 кв. м. 7-8 літрів води. Надалі норму зменшують в 1,5 рази, а інтервал між процедурами витримують в 5-7 днів.

Для поліпшення повітрообміну біля коріння савойської капусти, після кожного поливу грунт необхідно обережно рихлити. Після того як зав’язався качан, полив повинен здійснюватися виключно під корінь. Попадання вологи на суцвіття може викликати слизовий бактеріоз, що призведе до втрати врожаю. У посушливий період бажано зволожувати повітря, кілька разів на день обприскуючи капусту в спекотні години. В кінці вегетаційного періоду поливати савойскую капусту не рекомендується.

Підгортання проводять через 3 тижні після висадки розсади, а потім повторно – через 10 днів. Також необхідна регулярна прополка від бур’янів.

Підживлення

догляд за савойською капустоюДля отримання хорошого врожаю савойської капусти необхідні підживлення. В якості добрив використовують органічні речовини (гній, компост, перегній), а також деревну золу. Підживлення вносяться протягом усього вегетаційного сезону. Під час посадки в лунку додають по 1 чайній ложці золи і сечовини. Через 2 тижні після посадки розсади на грядки, її підживлюють коров’яком і сечовиною, які розводять у воді (0,5 л коров’яку і 1 ч ложка сечовини на 10 л води). Потім через 12 днів після останнього підживлення вносять розчин нітроамофоски (2 ст. ложки розводять в 10 л води).

Азотисті сполуки впливають на зростання капусти, допомагаючи набирати вегетативну масу і сформувати голівку. Про нестачу азоту сигналізує пожовкле нижнє листя, яке невдовзі відмирає. Дефіцит калію впливає на колір листя і призводить до його засихання по краях. Брак калію заповнюють калійними добривами при поливі. Ні в якому разі не можна перегодовувати савойскую капусту фосфорними добривами, так як це стимулює раннє цвітіння.

Захист від шкідників і хвороб

Основні шкідники капусти: гусениці, совки, капустяні мухи, блішки, попелиці. Щоб не втратити урожай, слід регулярно оглядати савойскую капусту на предмет їх появи і відразу ж вживати заходів по ліквідації шкідників, використовуючи відповідні препарати і методи. Щоб попередити появу захворювань і шкідників, савойскую капусту посипають деревною золою з розрахунку 1 стакан золи на 1 кв. м. Проти грибкових інфекцій посадки слід обробляти розчином перманганату калію. Однак, головною небезпекою для савойської капусти є надмірний полив, який сприяє розвиткові такого захворювання, як «чорна ніжка».

Збирання та зберігання врожаю

Ранні сорти савойської капусти збирають в кінці червня – середині липня, середньостиглі – в серпні, пізні – в середині жовтня до заморозків.

врожай савойської капустиСавойська капуста зберігається дещо гірше, ніж білокачанна. Термін зберігання врожаю в погребі при температурі +1 … + 3оС становить 3 місяці, але для цих цілей підходять тільки пізньостиглі сорти. Зберігають її на полицях або в ящиках, розташувавши в один ряд.

Оскільки савойська капуста погано переносить транспортування, вона не так часто зустрічається у продажу, як білокачанна або червонокачанна капуста. Але ви цілком можете виростити її самостійно на своїй ділянці. Досить грамотно виростити розсаду та пам’ятати про особливості догляду за нею у відкритому грунті.

1 Зірка2 Зірка3 Зірка4 Зірка5 Зірка (2 голос: 5,00 з 5)
Loading...
Автор:

Категорії: Баштанні культури, Овочі, Сад і город

846

Залишити відповідь